Po dłuższej przerwie spowodowanej pandemią mogliśmy powrócić do naszej tradycji spotkań gwiazdkowych. Przy tym dostaliśmy dwa w jednym, bowiem przed spotkaniem gwiazdkowym w Jajku wzięliśmy udział w prelekcji dwóch naszych kolegów Marka Greli i Janka Truszczyńskiego, którzy odegrali czołową rolę w przystąpieniu i pierwszych latach członkostwa w Unii Europejskiej. Są oni także przyjaciółmi z jednej ławy studenckiej, bowiem obaj skończyli studia 50 lat temu w 1972 roku.
Noblesse oblige, szlachectwo zobowiązuje. Dla nas, absolwentów Wydziału Handlu Zagranicznego, szlachectwem jest wyjątkowe wykształcenie, które mieliśmy zaszczyt otrzymać. Do czego to zobowiązuje?
Pandemia i związany z tym lockdown zmusza do przeniesienia działalności ze świata realnego do wirtualnego. Nasza Korporacja Handlu Zagranicznego SGH nie zawiesiła swojej działalności i w maju zorganizowała kolejne spotkanie online: panel dyskusyjny “Czy system edukacji wykształci nam przedsiębiorców?”.
Dnia 20 stycznia odbyła się debata online organizowana w ramach cyklu spotkań SGH Professionals na temat przyszłości sektora ochrony zdrowia po pandemii wirusa SARS-CoV-2. Wydarzenie było transmitowane za pośrednictwem aplikacji MS Teams.
W dniu 1 lipca 2020 odbyło się tradycyjne spotkanie Korporacji HZ SGH realizowane we współpracy z SKN Spraw Zagranicznych SGH i Polsko-Ukraińską Izbą Gospodarczą. Spotkanie tradycyjne, ale zgodnie z duchem czasu forma była niekonwencjonalna – on line na platformie YouTube. Gościem honorowym był Igor Baraniecki (Ihor Baranetskyi), radca Ambasady Ukrainy w Warszawie, który mówił o współpracy Ukrainy i Polski w dziedzinie handlu i inwestycji, wpływie pandemii COVID-19 i możliwościach.
W dniu 15 stycznia br., w godzinach 12:00 – 15:00, w Auli I, budynek C, Szkoła Główna Handlowa, Al. Niepodległości 128 (róg Madalińskiego) odbędzie się debata “Reguła budżetowa czy rada fiskalna? Fałszywa alternatywa.” organizowana przez Towarzystwo Ekonomistów Polskich oraz Szkołę Główną Handlową we współpracy z SKN Finansów i Makroekonomii.
Rozpoczęliśmy kolejny już 29. rok działalności Korporacji Handlu Zagranicznego spotkaniem w dniu 16 stycznia z naszym kolegą Sławkiem Muturi, absolwentem Wydziału HZ rocznik 1989, z pochodzenia pół Kenijczykiem, który przedstawił na własnym przykładzie „Ideę inwestowania w mieszkania na wynajem jako alternatywa zbudowania własnej emerytury".
W dniu 1 lutego 2020 r. odbył się zorganizowany we współpracy z Kolegium Gospodarki Światowej SGH oraz Polskim Towarzystwem Ekonomicznym (PTE) Bal Ekonomisty w hotelu BRISTOL w Warszawie pod patronatem honorowym JM Rektora SGH prof. Marka Rockiego
To było wyjątkowe wydarzenie. W dniu 7 listopada urządziliśmy wspólnie z KGŚ 90 urodziny naszych profesorów Klemensa Białeckiego i Andrzeja Całusa. W uroczystości z udziałem JM Rektora prof. Marka Rockiego oraz Dziekana KGŚ prof. Marzenny Weresy wzięło udział tylu wychowanków i sympatyków dostojnych Jubilatów, że wypełnili Aulę Główną SGH. Były dyplomy Uczelni, pamiątkowe plakietki, kwiaty i wiele, wiele serdecznych i gorących życzeń.
The World Economy Research Institute’s International Seminar Collegium of World Economy, SGH Warsaw School of Economics
Warsaw, October 11, 2019 (Friday) Venue: Room C-2b, building C, Al. Niepodległości 128, Warsaw, Poland
W swój trzydziesty rok nasza Korporacja HZ wkroczyła mocnym kickoff. W sobotę 19 października odbyło się spotkanie na stadionie Legii z właścicielem i prezesem Dariuszem Mioduskim połączone z prezentacją biznesową Klubu, lunchem i innymi atrakcjami oraz obejrzeniem polskiego El Classico – meczu Legia–Lech.
Czy absolwenci uczelni zawsze tracą kontakt ze swoją Alma Mater a często nawet ze sobą? Inaczej jest z absolwentami Wydziału Handlu Zagranicznego SGPiS/SGH, którzy działają w swoim stowarzyszeniu, podejmują szeroko zakrojone projekty wspólnie z uczelnią, a nawet chcą rozwijać formy edukowania i przekazywania wiedzy swoim następcom.
W pierwszej połowie maja br. Kolegium Gospodarki Światowej (dawniej Wydział Handlu Zagranicznego) Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie świętowało swoje 70. lecie, którego obchody – współorganizowane przez Kolegium i Stowarzyszenie Absolwentów Wydziału Handlu Zagranicznego SGH – „Korporacja HZ” – zostały objęte honorowym patronatem Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
W dniu 3 kwietnia 2019 roku odbyło się w Auli I przystosowanej do tłumaczeń symultanicznych w gmachu C SGH przy Al. Niepodległości 128 (róg ul. Madalińskiego) spotkanie z Ambasadorem Francji panem Pierrem Lévy z okazji 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między naszymi krajami.
Na spotkaniu Korporacji w dniu 6 marca 2019 Gościem Honorowym był nasz globtroter Krzysztof Strzałkowski, który opowiedział nam o trzech krajach wybranych ze swoich licznych podróży: Iranie, Kubie i Japonii bogato ilustrując swoje wystąpienie zdjęciami i filmikami.
W dniu 13 lutego 2019 r. odbyło się spotkanie z amb. Krzysztofem Płomińskim połączone z promocją jego książki Arabia Incognita. Raport polskiego ambasadora. Podczas spotkania istniała możliwość promocyjnego zakupu książki.
Tradycyjne Spotkanie Gwiazdkowe odbyło się w środę 12 grudnia o godz. 19 w Jajku. W programie uroczysta kolacja, powitalny kieliszek wina, dzielenie się opłatkiem oraz występ Zespołu Pieśni i Tańca SGH.
19 października 2018 roku w Auli Spadochronowej Szkoły Głównej Handlowej odbyło się niezwykłe wydarzenie - Piknik Międzynarodowy. Studenci mieli tego dnia wyjątkową okazję porozmawiać z pracownikami ambasad różnych krajów. Byli to zarówno przedstawiciele naszych sąsiadów - czyli Niemiec i Ukrainy, jak i odległych od Polski państw - np. Chin czy Filipin.
W środę 16 maja odbyło się spotkanie z ambasadorem Włoch, Alessandro De Pedys, który przedstawił nie tylko współpracę polsko- włoską, ale przede wszystkim wizję przyszłości integracji UE w aspekcie unii gospodarczej i monetarnej, polityki migracyjnej, ochrony środowiska oraz polityki handlowej, zagranicznej i bezpieczeństwa.
Co roku wspieramy organizowaną przez studencki CEMS CLUB WARSAW konferencję EIOS (Energy Industry & Oil Summit). W 2018 roku jej VI edycję.
W ramach naszego cyklu spotkań z ambasadorami odbył się w środę 11 kwietnia wykład ambasadora Australii Paula Wojciechowskiego, który mówił na temat „The World Seen from Down Under: Australia’s perspectives on the changing global order”.
Na spotkaniu w dniu 7 marca Gościem Honorowym był Kolega Korporant Marek Łyżwa, przedstawiciel klasycznej i proaktywnej polskiej dyplomacji gospodarczej. Wiele lat na placówkach dyplomatycznych jako radca handlowy i minister pełnomocny. Zawsze blisko biznesu, z szerokimi kontaktami i horyzontami. Większa część jego misji zagranicznych przypadała na kraje Azji Południowo-Wschodniej i Chiny. Przypuszczałem więc, że głównie temu regionowi poświęci uwagę na naszym spotkaniu, a tymczasem bohaterem okazała się Chorwacja.
Stosunki Polska - Izrael i relacje polsko-żydowskie były tematem spotkania ambasadora Jana Wojciecha Piekarskiego, Gościa Honorowego w dniu 7 lutego, zorganizowanego przez naszą Korporację HZ we współpracy z uczelnią i organizacjami studenckimi. Ambasador J.W.Piekarski przygotowywał wznowienie stosunków dyplomatycznych, a na zakończenie swojej służby w dyplomacji był ambasadorem w Izraelu w latach 2003-2006.
W środę 13 grudnia odbyło się spotkanie świąteczne, w tym roku zorganizowane przez naszą Korporację wspólnie z Samorządem Studentów, Klubem Absolwenta i Stowarzyszeniem Absolwentów. Spotkanie składało się będzie z dwóch części: wykładu prof. Leszka Balcerowicza połączonego z podpisywaniem nowej książki Profesora oraz Gwiazdki Absolwenta w Jajku. Honorowym gospodarzem spotkania był JM Rektor.
W środę 22 listopada 2017 r. o godz. 19.00 w Auli III w gmachu głównym SGH odbyła się debata o nowym systemie emerytalnym. Prelegentami byli: prof. dr hab. Leokadia Oręziak SGH, dr Paweł Wojciechowski, naczelny ekonomista ZUS oraz dr Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole Bank Polska. Organizatorem była nasza Korporacja HZ wspólnie z Samorządem Studentów SGH i Centrum Kariery i Relacji z Absolwentami SGH. Patronat medialny: Rzeczpospolita
W dniu 17 października 2017 r. Nasza Korporacja zorganizowało debatę o miejscu i roli Polski w Unii Europejskiej. Debata była kolejną z cyklu SGH Professionals, formuły opierającej się na zapraszaniu ekspertów wywodzących się z naszej Uczelni. W debacie wzięli udział: eurodeputowany prof. dr hab. Dariusz Rosati, prof. dr hab. Marek Grela i amb. Jan Truszczyński, obaj negocjowali nasze przystąpienie, a więc znają Unię od podszewki i od kuchni, dr Anna Masłoń-Oracz oraz prof. dr hab. Adam Ambroziak, naukowcy z SGH zajmujący się różnymi aspektami funkcjonowania UE.
W pierwszą środę 7 czerwca odbyło się spotkanie Korporacji HZ. Gościem Honorowym będzie John C. Law, zastępca ambasadora Stanów Zjednoczonych Ameryki w Polsce, który mówił na temat "The future of Trans-Atlantic Relations". Spotkanie to zorganizowaliśmy wspólnie ze Studenckim Kołem Naukowym Spraw Zagranicznych.
W środę 17 maja mieliśmy bardzo ciekawe spotkanie z Bogusławem Kowalskim, absolwentem naszego Wydziału (oraz Politechniki), związanym od wielu lat z Mercedesem, a obecnie kierującym firmą sprzedającą 2000 samochodów rocznie. Nasz Gość Honorowy zastanawiał się nad przyszłością motoryzacji. Czy samochody elektryczne spowodują rewolucję porównywalną do komórek w telefonii? Poniżej zamieszczamy prezentację jego wystąpienia.
W pierwszą środę 5 kwietnia odbyło się spotkanie Korporacji HZ. Gościem Honorowym był Jan Woźnowski, absolwent i doktorant naszego Wydziału, który przez 35 lat piastował wysokie stanowiska w GATT a następnie w WTO i uczestniczył w wielostronnych rokowaniach handlowych (Runda Tokijska, Urugwajska, a ostatnio w Doha).
W pierwszą środę 1 marca odbyło się drugie spotkanie organizowane przez Korporację HZ. O godz. 19 w Auli VI gościem Korporacji HZ i Samorządu Studenckiego był prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Uczestnicy obu spotkań – z prezesem Pawłem Borysem i ambasadorem Alfredo Leoinim – kontynuowali rozmowy w Klubie Jajko.
W środę 1 marca na zaproszenie Korporacji Handlu Zagranicznego, Szkołę Główną Handlową w Warszawie odwiedził Ambasador Federacyjnej Republiki Brazylii JE Alfredo Leoni. Za organizację oraz moderowanie spotkania odpowiadał Studenckie Koło Naukowe Spraw Zagranicznych.
Zapraszamy na XVII Bal Karnawałowy naszej Korporacji, w tym roku w stylu lat 50. XX wieku, który odbędzie się zgodnie z tradycją w sobotę 4 lutego w Klubie ARCO, ul. Bitwy Warszawskiej 1920, 19. Nasze bale cieszą się taką renomą, że nie trzeba ich zachwalać tym, którzy je poznali, a ci, którzy ich jeszcze nie znają, nie oprą się – mamy nadzieję – pokusie ich zakosztowania.
Nasza Korporacja skończyła 25 lat. Z tej okazji zwołaliśmy w sobotę 22 października Pierwszy Światowy Zjazd Absolwentów Wydziału Handlu Zagranicznego, na który złożyła sie przedpołudniowa Konferencja w Auli B oraz Wieczorna Gala w Auli Spadochronowej i w Jajku. Poniżej zamieszczamy obszerną relację z tych uroczystości, Galerię Zdjęć, dwa filmy TV Rzeczpospolitej oraz wywiad Rektora prof.M.Rockiego na temat Zjazdu
Po serii spotkań z mistrzami rajdowymi rozpoczęliśmy serię spotkań z ambasadorami.
W czwartek 19 maja Gościem Honorowym zaproszonym wspólnie ze studentami z CEMS i ze Studenckiego Koła Naukowego Spraw Zagranicznych była Ambasador Argentyny JE Patricia Beatriz Salas. Temat jej wystąpienia „Argentine economic overview: a new opening towards Europe and the world”.
Na naszym spotkaniu 6 kwietnia zorganizowanym wspólnie ze studentami z CEMS Club Warsaw i Studenckiego Koła Naukowego Motoryzacji Gościem Honorowym był znany rajdowiec i businessman Piotr Beaupré , który mówił na temat „Jak łączyć pasje z biznesem”. Temat i sama postać okazały się zdecydowanie bardziej atrakcyjne dla młodszego pokolenia, chociaż jego biznesowa kariera jest nie mniej fascynująca od sportowej.
Dnia 2 marca 2016 odbyło się spotkanie Korporacji HZ w naszej kultowej Auli B na SGH. Temat spotkania: Rajdy to egzamin z życia – spotkanie z Kajetanem Kajetanowiczem Rajdowym Mistrzem Europy. Porządek dnia był odwrócony – najpierw miało odbyć się tradycyjne spotkanie w Jajku, a potem w Auli B. Ostatecznie był to swoisty sandwich, bo spotkanie w Jajku było i przed i po prezentacji w Auli B.
W środę 16 grudnia odbyło się Spotkanie Świąteczne. Gościem Honorowym był Dariusz Kacprzyk, prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego, który mówił na temat roli banków publicznych.Po wykładzie przenieśliśmy się do „Jajka” na poczęstunek i złożenie sobie okolicznościowych życzeń. Tradycyjnie wystąpł Zespół Pieśni i Tańca SGH, z którym razem odśpiewaliśmy kolędy.
Zapraszamy serdecznie na nasz tradycyjny bal w sobotę 9 stycznia 2016 r. o godz. 20:00 do Klubu ARCO ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. nr 19. Bale Karnawałowe Korporacji HZ mają taką renomę, że właściwie nie potrzebują reklamy. Mamy nadzieję, że grono wiernych uczestników nie zawiedzie nas i tym razem, a tych którzy jeszcze nie zakosztowali tej wyjątkowej rozrywki, gorąco zachęcamy do podjęcia trafnej decyzji.
To temat prezentacji Piotra Cyburta prezesa zarządu mBanku Hipotecznego SA, który był Gościem Honorowym naszego kolejnego spotkania 4 listopada 2016. Nasz prelegent nie mówił o swoim banku, którego misją jest refinansowanie rynku nieruchomości listami zastawnymi ani o jego działalności. Opowiedział natomiast o najciekawszych wydarzeniach na rynku nieruchomości, o największych sukcesach i największych porażkach z punktu widzenia finansowego oraz przekazał swoje opinie na temat inwestowania w nieruchomości.
Ci, którzy nie przyszli w środę 7 października na spotkanie Korporacji z Ireną Koźmińską sądząc, że temat czytania dzieciom nie zasługuje na ich uwagę, powinni żałować, bo nawet nie wiedzą, jak wiele stracili. Uczestnicy spotkania są jednomyślni – to była prawdziwa rewelacja. Irena otworzyła nam oczy na to, jak ważny jest dla prawidłowego rozwoju dziecka stały bezpośredni kontakt z rodzicami, mówienie do niego, a zwłaszcza czytanie mu, które zaspokaja jego wszystkie potrzeby emocjonalne.
O zaletach biegania i wszelkiego ruchu można bez końca. Dlatego proponujemy - BIEGAJMY RAZEM. Pomysłodawcą jest nasza Korporantka, członkini Wielkiej Ławy BASIA KUREK, która ma już za sobą doświadczenie udziału w pierwszym i drugim biegu charytatywnym SGH w 2014 i 2015 roku. Ponieważ w 2016 roku przypada 110-lecie SGH i 25-lecie Korporacji Handlu Zagranicznego, Basia proponuje stworzenie drużyny biegaczy KHZ.
Z żalem informujemy, że zmarł nasz kolega Jan Krzysztof Zawisza, absolwent rocznik 1967, członek Korporacji HZ. Przez ostatnie 23 lata pracował w firmie „Polonus–Zawisza” założonej w 1933 roku przez Jego dziadka, a po upaństwowieniu w 1949 r. reaktywowanej w 1957 r. przez Jego ojca. Pogrzeb odbędzie się w piątek 11 września 2015. Msza św. o godz. 11.30 w kościele pw św. Józefa Oblubieńca ul. Deotymy 41. Po Mszy św. pogrzeb na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim ul. Młynarska 54/56.
Koleżanki i koledzy z Wydziału Handlu Zagranicznego rocznik 1967
Dnia 12 lipca 2015 roku odeszła Wisia Egierska, nasza wspaniała Koleżanka, z którą studiowaliśmy na Wydziale Handlu Zagranicznego SGPiS w latach 1965 - 1970, z którą spotykaliśmy się często na spotkaniach Korporacji HZ.
Będzie nam Jej brakowało.
Na zawsze Wisia pozostanie w naszej pamięci, uśmiechnięta, pogodna, życzliwa wszystkim ludziom, mądra, odważna, kreatywna i wiecznie młoda dziewczyna wzbogacająca o piękne domy naszą Warszawę.
Pożegnanie Wisi Egierskiej odbędzie się w najbliższy piątek, 17 lipca o godzinie 10.00 w Kościele p.w. M.B.Królowej Polskich Męczenników w Warszawie Al. Stanów Zjednoczonych 55, przy ul. Międzyborskiej.
Po Mszy Św. o godz. 11.00 przejazd autokarem na Cmentarz Bródnowski, gdzie nastąpi pochowanie do grobu rodzinnego.
Pogrążeni w wielkim smutku i żalu
Koleżanki i Koledzy z rocznika 1965 - 1970
Cześć Jej pamięci.
Korporacja HZ we współpracy z Centrum Relacji Zewnętrznych i Transferu Technologii SGH oraz Studenckim Kołem Naukowym Spraw Zagranicznych zorganizowała panel dyskusyjny "Polska dyplomacja gospodarcza wsparciem dla krajowych eksporterów i inwestorów”, w którym wziął udział prof. Piotr Ostaszewski, prorektor SGH oraz pięciu Korporantów HZ. Moderatorem panelu był Leszek Hajkowski, Prezydent Korporacji HZ, który zadał dyskutantom pytania: jaka jest nasza dyplomacja gospodarcza, czy jest potrzebna, czego od niej oczekujemy i co należy zrobić, żeby spełniała te oczekiwania.
We wtorek 2 czerwca br., w pierwszą rocznicę śmierci Bogusława, zostaną odprawione msze święte w Jego intencji. Pierwsza o godzinie 7 rano w Sanktuarium Św.Ojca Pio na Gocławiu przy ulicy Gen.Fieldorfa 1. Druga o godzinie 19 w Sanktuarium Św. Andrzeja Boboli przy ulicy Rakowieckiej 61. Wszystkich, którym droga jest pamięć o Bogusławie, proszę o modlitwę i chwilę zadumy.
Klaudia Oleszczuk-Sosnowska
Zapraszamy na piknik absolwentów SGH „Powitanie lata” w niedzielę 21 czerwca w godzinach 12.00 – 16.00 w Osadzie obok klubu Arco ul.Bitwy Warszawskiej 1920 r. 19. Korporanci, którzy uiścili składkę członkowską za 2015 roku płacą cenę ulgową 30 PLN za siebie i osobę towarzyszącą. Bliższe szczegóły na załączonym plakacie.
Informujemy, że zjazd absolwentów Wydziału Handlu Zagranicznego SGPiS/SGH rocznik 1965/66 – 1969/70 odbędzie się w sobotę 19 września 2015r. - godzina 17.00 - Szkoła Główna Handlowa - AULA B - Klub "Jajko". SERDECZNIE ZAPRASZAMY - OBECNOŚĆ OCZYWIŚCIE OBOWIĄZKOWA. Szczegóły i zgłoszenia: Teresa Wyrzykowska teresa.wyrzykowska@gmail.com
tel.606 996 338
Komitet Organizacyjny Zjazdu
W dniu 27 maja 2015 r. odbył się Konwent - Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Absolwentów Wydziału Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Handlowej „Korporacja HZ”. Zarząd złozył sprawozdanie (w załączniu) oraz uzyskał absolutorium.
Święto Naszej Szkoły jest obchodzone w formie uroczystego posiedzenia Senatu połączonego z wręczeniem dyplomów promowanym doktorom i doktorom habilitowanym. Uroczystość miała mocne akcenty Hazetowskie. Profesorowi Klemensowi Białeckiemu odnowiono doktorat, który obronił w 1961 roku, a wykład w imieniu promowanych wygłosił Kolega z naszego Wydziału dr hab. Tomasz Berent. Inny nasz Kolega Mikołaj Oniszczuk nadesłał relację ze swoimi refleksjami.
Nasze Spotkanie Wielkanocne odbyło się w pierwszą środę kwietnia w Jajku na SGH. No bo jakie miejsce nadaje się na wielkanocne jajeczko bardziej niż klub Jajko. Gościem Honorowym była artystka malarka Lidia Snitko-Pleszko, prywatnie żona naszego kolegi Korporanta Aleksego Snitko-Pleszko (rocznik 1965) i właściwie prawie nasza Korporantka, ponieważ bierze udział w naszych spotkaniach pewno częściej niż wielu prawdziwych Korporantów.
Korporacja Handlu Zagranicznego we współpracy z CEMS Club Warszawa zorganizowała w dniu 4 marca w Auli III w SGH wykład Zbigniewa Niemczyckiego pt. „Czy każdy może zrobić karierę?”. Wykład zbudził olbrzymie zainteresowanie. Dla studentów była to niepowtarzalna okazja, by poznać człowieka, który podejmując ryzyko i nie bojąc się wyzwań, przy jednoczesnej realizacji swoich pasji, osiągnął to, o czym inni boją się marzyć.
Czy można sobie wyobrazić lepszy termin na urządzenie balu karnawałowego jak Walentynki, w dodatku przypadające w ostatnią sobotę karnawału. A taki właśnie szczęśliwy zbieg okoliczności towarzyszył XV balowi naszej Korporacji, słusznie nazwanemu Balem Walentynkowym. Nic więc dziwnego, że lista chętnych szybko się zapełniła.
Nasze styczniowe spotkanie przeszło wszelkie oczekiwania. Jako organizatorzy obawialiśmy się, że bezpośrednio po długim okresie świętowania niewiele osób zdecyduje się wziąć w nim udział. Niepotrzebnie. Frekwencja dopisała nad wyraz i biedne „Jajko” trzeszczało w szwach oraz zabrakło miejsc siedzących. Ale i tak nikt nie żałował, że przyszedł.
Tradycyjne SPOTKANIE GWIAZDKOWE odbyło się w środę 17 grudnia w Klubie ARCO. Gościem Honorowym był Leszek Balcerowicz, który wygłosił prelekcję "Polska na tle gospodarki europejskiej: doświadczenia, stan, perspektywy" a także podpisywał swoją nową książkę „Trzeba się bić” Po prelekcji znakomity Zespół Pieśni i Tańca SGH wystąpił z koncertem polskich kolęd i pastorałek.
Instytut Handlu Zagranicznego i Studiów Europejskich Kolegium Gospodarki Światowej SGH zorganizował seminarium naukowe z okazji przetłumaczenia i opublikowania doktoratu profesora Pawła Sulmickiego „Teoria mnożnika inwestycyjnego a doświadczenia niemieckie 1933-37”. Profesor był wybitną postacią naszego Wydziału, strażnikiem jakości jego absolwentów – jak to wyraził jeden z dyskutantów - i zdanie egzaminu u niego było pasowaniem na ekonomistę.
Gościem Honorowym pierwszego spotkania po wakacjach w Klubie ARCO w środę 1 października była dr Ewa Fischer, absolwentka naszego Wydziału (1977), która mówiła na temat „Sankcje a wzrost gospodarczy Rosji”. Ewa Fischer kilka dni wcześniej wróciła z Moskwy, a więc jej wystąpienie opierało się zarówno na jej opinii jako eksperta jak i na obserwacjach naocznego świadka.
W porozumieniu z najbliższą rodziną Bogusława – Klaudią i Bartoszem –w środę 11 czerwca odbył się w Klubie „Jajko” Wieczór wspomnień poświęcony naszemu Wielkiemu Mistrzowi, współautorowi, a właściwie twórcy i głównemu animatorowi Korporacji HZ, która tak silnie integruje do dzisiaj środowisko absolwentów Wydziału Handlu Zagranicznego. Było to bardzo wzruszające spotkanie, które potwierdziło jeszcze raz niezwykłą rolę i charyzmę Bogusia w Korporacji oraz jego wielkie pasje i talenty, z których za najważniejszy uważam zdolność zarażania swoim entuzjazmem. Był On – jak to określił jeden z uczestników wieczoru – gejzerem pomysłów, co jeszcze się zdarza, ale w dodatku potrafił wiele z nich zrealizować.
Dla podkreślenia że piknik organizujemy z myślą o naszych dzieciach (i wnukach) odbędzie się on w Dzień Dziecka, w niedzielę 1 czerwca w godz. 12-16 w Osadzie przy Klubie ARCO i będzie obejmował program przygotowany specjalnie dla dzieci. Wstęp 50 PLN, dzieci do 3 lat bezpłatnie, do 13 lat 25 PLN
To brzmi jak bajka, chociaż nie zaczyna się od słów: dawno, dawno temu, ale … w 2006 roku firma rodzinna z Przemyśla z branży kosmetyków o niezbyt z polska brzmiącej nazwie Inglot, ale to po prostu nazwisko właściciela, postanowiła ruszyć w świat, a właściwie na podbój świata, ponieważ na rynku krajowym zaczęło jej być za ciasno.
Na kwietniowym spotkaniu Korporacji mieliśmy niezwykłych Gości Honorowych - byłych oficerów GROMU, którzy utworzyli Grupę Reagowania AntyKryzysowego GRAK i przekonywali nas, dlaczego warto korzystać z doświadczeń komandosów we współczesnych korporacjach, czyli czego menadżer może się od nich nauczyć.
Pani Julita Mucha została nowym kierownikiem Działu Współpracy z Otoczeniem SGH przejmującego obowiązki dawnego Biura ds. Absolwentów W jej imieniu przekazujemy newsletter zawierający najciekawsze informacje dotyczące naszej Uczelni oraz zaproszenie do udziału w wydarzeniach organizowanych dla nas i wspólnie z nami. Pierwszy numer zawiera:
W poniedziałek 31 marca odbył się wykład prof. Bożeny Leven na temat: Wielki kryzys finansowy a rynek nieruchomości USA. Profesor Bożena Leven jest absolwentką naszego Wydziału oraz uniwersytetów amerykańskich i obecnie przebywa na SGH jako visiting professor. Wykład zorganizowaliśmy wspólnie ze Studenckim Kołem Naukowym Finansów Międzynarodowych.
Ukraina jest na ustach wszystkich. Zainteresowanie to koncentruje się na sprawach politycznych. Nam z racji naszego wykształcenia wypada poznać również kwestie współpracy gospodarczej i handlu zagranicznego. Artykuł na ten temat udostępnił nam Mikołaj Oniszczuk (kolega z roku Bogusia Sosnowskiego).
W sobotę 1 marca w Hotelu InterContinental odbył się Jubileuszowy XV Wielki Charytatywny Bal Korporacji Handlu Zagranicznego. W czasie balu przeprowadzono akcję charytatywnąj wspierającą NOWE TALENTY EKONOMICZNE, wybitnych studentów SGH, w której wzięła udział rekordowa liczba sponsorów
Gościem Honorowym naszego spotkania w lutym była Teresa Rosati, absolwentka naszego Wydziału i korporantka. Gdyby zapytać Teresę, jaki przedmiot wykładany na studiach najbardziej przydał się jej w pracy, bez wahania odpowiedziałaby – protokół dyplomatyczny. Chociaż tak jak my skończyła studia ekonomiczne, to ekonomia nigdy nie była jej pasją. Od wczesnych lat interesowało ją szycie i projektowanie strojów, dla siebie, koleżanek, a nawet dla męża w latach studenckich. Impulsem, kiedy zdecydowała, że chce być tym, kim jest dzisiaj, była wizyta w Polsce królowej Elżbiety II.
Gościem Honorowym styczniowego spotkania był Andrzej Lubowski, absolwent naszego Wydziału, mieszkający od 30 lat w USA, który przedstawił swoją nową książkę „Świat 2040: Czy Zachód musi przegrać?”.Jest to już druga książka przedstawiana przez Andrzeja Lubowskiego. Dokładnie dwa lata temu zaprezentował książkę „Zbig. Człowiek który podminował Kreml”.
W grudniu odbyło się tradycyjne Spotkanie Gwiazdkowe. Gościem Honorowym był prof. Andrzej Blikle, który mówił na temat “Menedżer spoza rodziny w firmie rodzinnej”. Trudno o bardziej kompetentną osobę do wypowiadania się na ten temat. Przez lata zarządzał jedną najstarszych i najbardziej znanych firm rodzinnych, a obecnie jest prezesem stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych.
Zaryzykowałbym stwierdzenie, że czym starsze roczniki absolwentów naszego Wydziału, tym bardziej są zintegrowane. Dlatego jest czymś absolutnie oczywistym, że w rocznicę 50-lecia ukończenia studiów spotkał się rocznik 1963. W imieniu całej Korporacji HZ życzymy Naszym Seniorom kolejnych spotkań w tak miłym nastroju, jaki widać na załączonych zdjęciach. Oddajmy im głos.
Takim mottem opatrzyła swoje wystąpienie Małgorzata Kołakowska, prezes zarządu ING Banku Śląskiego S.A., absolwentka naszego Wydziału, Gość Honorowy na inauguracyjnym wykładzie Studenckiej Szkoły Biznesu, której jesteśmy współorganizatorem jako Korporacja HZ. Nasza prelegentka zwróciła najwięcej uwagi na przyspieszenie dynamiki zmian.
Gościem Honorowym listopadowego spotkania Korporacji, na które dodatkowo zaprosiliśmy do Auli Głównej SGH studentów oraz członków Stowarzyszenia Absolwentów SGH, był Prof. dr hab. med. Jerzy Woy-Wojciechowski, znakomity lekarz i muzyk.
Gościem honorowym październikowego spotkania był Krzysztof Błędowski, absolwent naszego Wydziału (rocznik 1980), który przyleciał do Warszawy na 3 dni na zaproszenie European Manufacturing Strategy Summit. Tego samego dnia co z nami miał również spotkanie ze studentami na SGH, gdzie powitał go rektor Piotr Ostaszewski oraz Tomasz Piechula ze Studenckiego Koła Finansów Międzynarodowych.
Stało się już tradycją, że w pierwszy piątek października co roku od 18 lat absolwenci rocznika 1984-1989 spotykają się, aby przy okazji nowego roku akademickiego uczcić kolejną rocznicę rozpoczęcia studiów. Z biegiem lat wydarzenie to w sposób naturalny weszło do naszego kalendarza i każdy z nas stara się je uwzględnić w swoim programie październikowych zajęć.
Przypuszczam, że wielu z nas uważa, że zbudowanie Stadionu Narodowego (i kilku innych) to niefrasobliwie wyrzucone pieniądze, nieopłacalne inwestycje „żeby się pokazać” na EURO 2012, które będą spłacać nasze wnuki, bo przecież te kilka meczy reprezentacji w roku i kilka koncertów nie jest w stanie zamortyzować poniesionych kosztów. Otóż, chyba się mylimy,
Pragnę zaprosić członków Korporacji szczególnie zainteresowanych Chinami na Targi CHINA EXPO POLAND, które odbędą się w dniach 12-14 września w Centrum Targowo- Kongresowym MT Polska, ul.Marsa 56c w Warszawie. Proszę obejrzeć folder Targów oraz zapoznać się z programem konferencji oraz dodatkowymi atrakcjami m.in. wykładami na temat chińskiej medycyny naturalnej, astrologii, kaligrafii, tańcami, sztukami walki oraz chińską kuchnią. W materiałach znajduje się również Zaproszenie VIP, które proszę sobie wydrukować w kolorze.
Bogusław Sosnowski
Letnie spotkanie Korporacji, tegoroczny piknik, był ze wszech miar wyjątkowy, na co złożyło sie wiele czynników, przede wszystkim, magiczne, piękne, niepowatarzalne, elektryzujące i energetyzujące cudowną mocą miejsce, jakim są Łazienki Królewskie, ich perła Teatr Stanisławowski oraz Stara Pomarańczarnia i Ogród Różany. Zaczarowani magią miejsca znakomici Goście, Artyści oraz wytworna uczta zwieńczyły dzieło.
Gościem Honorowym majowego spotkanie Korporacji, które odbyło się razem ze studentami z Goodwill Business School był Zbigniew Jagiełło,prezes PKO BP, który mówił o strategii Banku.
O godzinę wcześniej odbył się doroczny Konwent - Walne Zebranie Członków Korporacji HZ, na którym podsumowano działalność Korporacji w 2012 roku i udzielono absolutorium jej władzom.
Nasze spotkanie w środę 10 kwietnia o godz. 19 w Klubie ARCO miało szczególny charakter, bowiem było poświęcone prezentacji i promocji regionu Kędzierzyna-Koźle przez wiceprezydenta miasta Ewę Sławską- Bąk oraz absolwenta naszego Wydziału, szefa parku przemysłowego Wiesława Skwarko.
Wydawałoby się, że mówienie o rewolucji w oświetleniu jest przesadne i pompatyczne. Nasz korporacyjny kolega Bogdan Rogala, wiceprezes zarządu Philips Lighting Poland S.A. przekonał nas na spotkaniu 27 kwietnia w ARCO, że nie ma z tym żadnej przesady, jeśli mamy na myśli gwałtowne przemiany.
Osiągnęliśmy wiek dojrzały. Udało nam się nie tylko przetrwać przeszło 20 lat, ale stworzyć coś unikalnego – poczucie przynależności do wspólnoty, której spoiwem było studiowanie na tym samym wyjątkowym wydziale. Po 20 latach nasz Wielki Mistrz, współtwórca, motor i dusza Korporacji, Bogusław Sosnowski, przekazał pałeczkę swojemu młodszemu następcy, Leszkowi Hajkowskiemu. Stanęliśmy przed dylematem studenta na półmetku studiów: jak zaplanować swoją przyszłość?
Gościem honorowym naszego spotkania w dniu 20 lutego w Klubie ARCO był Leszek Balcerowicz, który przedstawił swoją ostatnią książkę „Odkrywając wolność. Przeciw zniewoleniu umysłów” - to swoista „biblia wolności” (1027 stron) zawierająca zbiór znakomitych tekstów myślicieli wolnościowych: od Adama Smitha przez Miltona Friedmana po Leszka Kołakowskiego. Książkę można było nabyć na miejscu w cenie 20 PLN a autor wszystkim zainteresowanym podpisywał książkę.
Elegancji urok, kielichów szklany szyk, balu świetny klimat…
Gdy Ewa Dolińska zapytała, czy napisałbym o naszym balu, wpadłem na pomysł, by zamiast banalnego felietonu, święto Korporacji i karnawału opisać poetycko. Ja, skromny rzemieślnik słowa, nie sprostałbym temu wyzwaniu, ale przecież w grupie, którą przyprowadziłem, był poeta.
Dziekan Kolegium Gospodarki Światowej, profesor Adam Budnikowski zaprasza członków naszej Korporacji do udziału w debacie publicznej ma temat przyszłości Otwartych Funduszy Emerytalnych. Debata odbędzie się w SGH w dniu 18 stycznia 2013 r. w godz. 11.30-15.00 w Auli B budynek główny SGH (Al. Niepodległości 162) I piętro.
Zapraszamy wszystkich uczestników balu, wzorem ubiegłego roku, do udziału w naszej akcji charytatywnych darowizn nagradzanych wyjątkowymi upominkami. Mamy już pierwsze zgłoszenie upominkowe. Jest nim najnowsza książka Leszka Balcerowicza „Odkrywając wolność. Przeciw zniewoleniu umysłów” - to swoista „biblia wolności” (1027 stron) zawierająca zbiór znakomitych tekstów myślicieli wolnościowych: od Adama Smitha przez Miltona Friedmana po Leszka Kołakowskiego.
Dnia 5 grudnia 2012 odbyło się tradycyjne świąteczne spotkanie, tym razem na SGH. Poprzedził je wykład w ramach Goodwill Business School dla studentów oraz dla nas Prezesa PZU Andrzeja Klesyka pt. „Od molocha do nowoczesnej firmy". Chociaż odbywał się on w Auli Głównej, wykładowca potrafił nawiązać bezpośredni kontakt ze słuchaczami i była to raczej forma seminarium czy konwersatorium. Nie muszę dodawać, że pasjonującego.
Już po raz piętnasty Wielka Ława Korporacji miała honor i zaszczyt zaprosić na tradycyjny Bal Korporacyjny, który odbył się w drugą sobotę 12 stycznia 2013 roku o godzinie 21 tym razem w Sali Balowej Hotelu Hyatt Regency (na zdjęciu powyżej). Nasze bale cieszą się zasłużoną renomą i biorą w nich udział znakomici Goście z naszej Alma Mater oraz wielu spośród naszych Korporantów. Spotykamy się już od lat w magicznej, cudownej atmosferze tego jedynego, kultowego, Naszego Balu.
W dniu 7 listopada spotkaliśmy się w Muzeum Niepodległości, gdzie można było zwiedzić wystawę o początkach II Republiki „Polonia Restituta”, a następnie wysłuchać informacji i osobistych obserwacji profesora Longina Pastusiaka kilkanaście godzin po zakończeniu wyborów prezydenckich w USA. Nasz gość honorowy przeprowadził swój wywiad brawurowo, z werwą budzącą podziw dla człowieka, który ma w metryce wpisane 1935, a do godziny 4 rano tego dnia komentował przebieg wyborów w telewizji. Był to przy tym wykład błyskotliwy, naszpikowany anegdotami i ciekawostkami.
Spotkanie ze Zbigniewem Jakubasem w dniu 24 października zapełniło Aulę Główną SGH. Intuicja dobrze podpowiedziała tym, którzy się zdecydowali przyjść, bowiem prezes Multico opowiedział ze swadą nieprawdopodobną historię swojej drogi życiowej biznesmana i inwestora - wprawdzie nie od pucybuta, ale od nauczyciela w Lublinie, do pozycji jednego z czołowych biznesmenów w Polsce, szefa konglomeratu, który grupuje kilkadziesiąt firm z różnych branż.
Majowe spotkanie z Sonią Wędrychowicz-Horbatowską, zapowiadane jako ostatnie przed wakacjami, wcale nie było ostatnie. Mieliśmy jeszcze 27 czerwca Konwent, czyli Walne Zgromadzenie Członków Korporacji, a potem postanowiliśmy uczcić Euro 2012 organizując spotkanie z wybitnym ekspertem piłki nożnej Marcinem Animuckim oraz wspólnie oglądając transmisję z półfinału Portugalia – Hiszpania.
Zgodnie z § 11 Statutu Stowarzyszenia w imieniu Rady Stowarzyszenia zwołuję Konwent - Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Absolwentów Wydziału Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Handlowej „Korporacja HZ” na dzień 27 czerwca 2012 roku na godzinę 19 w Klubie ARCO, ul. Bitwy Warszawskiej 1920 roku 19 z następującym porządkiem obrad:
Zespół Pieśni i Tańca SGH, z którym utrzymujemy przyjazne stosunki i staramy się nawzajem wspierać, zaprasza na swój koncert w sobotę 26 maja (Dzień Matki) o godzinie 17 w Parku im. gen.Sowińskiego (ul.Wolska/Elekcyjna).
Gościem Honorowym ostatniego spotkania w środę 16 maja była Sonia Wędrychowicz-Horbatowska, Wiceprezes Zarządu Banku Handlowego w Warszawie SA, która wygłosiła wykład w Auli B w gmachu głównym SGH na temat innowacji w bankowości. Było to zamknięcie pierwszej edycji wykładów Goodwill Business School.
Gościem Honorowym naszego spotkania w pierwszą środę kwietnia w Klubie ARCO była Beata Stelmach podsekretarz stanu w MSZ, absolwentka Wydziału Finansów i Statystyki SGPiS (SGH) oraz Calgary University (MBA) i INSEAD (MBA).Tematem był ekonomiczny wymiar nowoczesnej dyplomacji.
Rozpoczynając trzecie dziesięciolecie naszego funkcjonowania zamierzamy działać bardziej dynamicznie oraz zbliżyć się do Uczelni i studentów - naszych przyszłych następców.
Jednym z takich przedsięwzięć jest cykl wykładów prowadzonych przez naszych kolegów pełniących funkcje menedżerskie dla studentów. Projekt ten pod nazwą GoodWill Business School obejmuje w pierwszej edycji 6 wykładów, które będą odbywać się w środy o godz.19.00 w auli B w budynku głównym SGH. Projekt powstał z myślą o studentach, ale Korporanci, ( jako byli studenci Wydziału Handlu Zagranicznego) są oczywiście też serdecznie zapraszani.
Kronika - reportaż z Wielkiego Charytatywnego Balu XX-lecia Korporacji Absolwentow Wydzialu Handlu Zagranicznego, który odbył się 18 Lutego 2012 r. w Hotelu Bristol, Ach co to był za bal!!!!!!!!
Gościem Honorowym naszego marcowego spotkania był absolwent naszego Wydziału, Sławomir Lachowski, który mówił na temat wartości w życiu i biznesie, a tematowi temu poświęcił książkę „Droga ważniejsza niż cel”. Ze względu na duże zainteresowanie ze strony studentów, wykład odbył się w Auli Głównej głównego budynku Szkoły Głównej Handlowej, a i tak trzeba było udostępnić balkon, żeby pomieścić wszystkich zainteresowanych.
W dniu 18 lutego 2012 roku w Hotelu Bristol odbył się Wielki Charytatywny Bal XX-lecia Korporacji Absolwentów Wydziału Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Handlowej z udziałem władz, profesorów, wybitnych absolwentów SGH oraz prominentnych gości.
18 lutego 2012 roku godz. 20.30 w Hotelu Bristol
WSZYSTKICH GOŚCI BALU ZAPRASZAMY DO AUKCJI I SZCZODRYCH DAROWIZN !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
z udziałem władz i wybitnych absolwentów SGH oraz prominentnych gości
18 LUTY 2012 - godz. 20.30 - Hotel Bristol - 250,00 PLN/osoby
mamy honor i przyjemność zaprosić Wszystkich Korporantów Wydziału Handlu Zagranicznego SGPiS/SGH, Absolwentów Wydziału Handlu Zagranicznego, których oczekujemy również w Korporacji, Władze, Profesorów i Wybitnych Alumnów SGH, Prominentnych Gości, wybitnych przedstawicieli życia gospodarczego i społecznego Studentów SGH na wyjątkowy, szczególny bal.
Pierwsze spotkanie w 2012 roku, otwierające trzecią dekadę istnienia Korporacji, złamało nasze tradycyjne przyzwyczajenia. Po pierwsze, odbyło się w styczniu, który był zwykle zarezerwowany na bal, ale w tym roku bal jest w lutym, w dodatku nie w pierwszą a w drugą środę miesiąca. Po drugie, odbyło się w nowym budynku SGH na rogu ul.Madalińskiego i Alei Niepodległości, co wprowadza chyba sympatyczne urozmaicenie. Będziemy się starali jeszcze nie raz pozytywnie Was zaskoczyć.
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, uczelnia o ponad 100-letniej tradycji i 20-letnim doświadczeniu w prowadzeniu programów MBA proponuje chętnym profesjonalistom kształcenie na najwyższym poziomie – w celu zdobycia mistrzowskiej wiedzy z zarządzania biznesem.
Nasza Korporacja wkroczyła w trzecie dziesięciolecia swego istnienia z rozmachem. Na świąteczne spotkanie 7 grudnia stawiło się 200 osób, czego nie przeżywaliśmy od dawna. Pojawiła się dwudziestokilkuosobowa grupa młodzieży z Samorządem Studentów SGH na czele, a także wiele nowych, chociaż skądinąd znanych z przeszłości, ale od dłuższego czasu nieoglądanych twarzy.
W tym roku skończyliśmy 20 lat. Tradycyjnie postanowiliśmy hucznie uczcić nasze święto. Tym razem nie ograniczyliśmy się do galowej „akademii” połączonej z recepcją, ale postawiliśmy sobie bardziej ambitny cel – zorganizowanie wspólnie ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie konferencji KARIERA – SUKCES – PRZYSZŁOŚĆ z ciekawym programem w ramach trzech paneli: finansowo-bankowego, przemysłowo-usługowego i poświęconego przyszłości Polski z udziałem panelistów i moderatorów, absolwentów naszego Wydziału.
Szanowny Panie Rektorze, Szanowna Pani Dziekan, Szanowni Goście, Drogie Korporantki i Czcigodni Korporanci!
[...]Przygotowywaliśmy się w tej największej i najlepszej uczelni ekonomicznej w Polsce do pracy na rzecz Polski, jakakolwiek ona wówczas była.Dojrzewaliśmy. A w piosence o studencie śpiewaliśmy: „Bywało dobrze i źle na naszym SGPiS-ie // raz Hades, raz aula B ale w przyszłość wierzyło się”.
W tym roku stuknęło nam 20 lat. Tradycyjnie każdą pięciolatkę hucznie świętujemy. Pierwszy jubileusz obchodziliśmy w klubie oficerskim w Alejach Niepodległości. Najbardziej okazałe były obchody dziesięciolecia – specjalny spektakl dla nas w Teatrze Buffo, a potem przyjęcie w sąsiednim Sheratonie. Teatr pękał w szwach, a hotel musiał rozsuwać kolejne ściany wewnętrzne w Sali balowej, żeby nas wszystkich pomieścić. Piętnastolecie świętowaliśmy w Teatrze Roma.
W czerwcu nasze spotkanie wypada 1 czerwca w Dzień Dziecka. Chcieliśmy więc zaprosić dzieci. Niestety okazało się, że z dziećmi u nas krucho. Wszyscy razem zgłosiliśmy zaledwie pięcioro i to w różnym wieku. Trzeba byłoby przygotować dla nich indywidualny tok zajęć. W tej sytuacji musimy zrezygnować z zaproszenia dzieci.
Czerwcowe spotkanie nie będzie jednak tako samo jak inne, ponieważ odbędzie się w Osadzie - obok Klubu ARCO pod tym samym adresem - o zwykłej porze - od godziny 19.
Dodatkową atrakcją czerwcowego spotkania będzie możliwość nabycia książki prof. Pawła Bożyka „Hanka, miłość, polityka” z dedykacją autora, który jako doktorant naszego Wydziału ma wszelkie uprawnienia Korporanta, o czym zapewne nam opowie.
W dniu 25 maja br. odbędzie się w SGH konferencja poświęcona zagrożeniom wynikającym z niskiej efektywności działania lub nieprawidłowości w funkcjonowaniu instytucji nadzoru finansowego. Konferencja będzie miała formę dwóch następujących po sobie paneli: ekonomicznego i prawnego. Udział w nich potwierdzili m.in. prof. dr hab. Małgorzata Zaleska - członek Zarządu Narodowego Banku Polskiego, dr Stanisław Kluza - przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, Wojciech Kwaśniak – Doradca Prezesa Narodowego Banku Polskiego.
Na naszym majowym spotkaniu ponownie zagłębiliśmy się w tematykę dyplomacji, a naszym przewodnikiem był Ryszard Fijałkowski, któremu asystowało w dyskusji jeszcze kilku kolegów z doświadczeniem dyplomatycznym, a takich w naszym środowisku przecież nie brakuje.
Klub Absolwentów SGH w Warszawie i Stowarzyszenie Absolwentów Uniwersytetu Bocconi, we współpracy z BGP&Global Strategy zapraszają na konferencję „Wyzwania dla małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. Źródła finansowania”, która odbędzie się dnia 7 czerwca 2011 r., w godz. 10:00-16:00, w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
Na kwietniowym spotkaniu przeprowadziliśmy wybory Wielkiej Ławy na nową kadencję. Jej skład znajdziecie na stronie głównej Korporacji. Najważniejsze zmiany, to przejście Bogusia Sosnowskiego na stanowisko Honorowego Prezydenta. Nowym przewodniczącym Rady został Leszek Hajkowski (rocznik 1989), a jej skład został znacznie odświeżony.
Gościem honorowym był natomiast nasz kolega Zdzisław Rapacki, wytrawny dyplomata, który przez ostatnie sześć lat był Stałym Przedstawicielem RP przy Biurze NZ w Genewie i właśnie o tym opowiadał nam ze swadą i subtelnym poczuciem humoru.
W marcu nasze spotkanie odbyło się w niezwykłej scenerii - zostaliśmy bowiem zaproszeni do zwiedzenia stadionu Legii przez jej prezesa Pawła Kosmalę. Stadion jest rzeczywiście imponujący. Oprócz 31 tys. miejsc ma rozbudowaną część recepcyjną, m.in. największą w Warszawie salę wielofunkcyjną, w której można urządzać przyjęcia na 1000 i więcej osób. Możliwe, że właśnie tam będziemy świętować 20-lecie naszej Korporacji. Prezes Paweł Kosmala wygłosił również bardzo interesujący wykład na temat strategii spółki i roli jakiej dla niej odgrywa stadion.
Uprzejmie informujemy, że Sąd wreszcie zatwierdził nasz nowy statut. Zmiany dotyczą przede wszystkim uznania Kolegium Gospodarki Światowej SGH jako swego rodzaju kontynuatora Wydziału Handlu Zagranicznego, mającego prawo rekomendowania do członkostwa w naszej Korporacji absolwentów i doktorów broniących prac u pracowników tego Kolegium. W ten sposób uchylamy drzwi na dopływ nowych członków z młodego pokolenia. Druga zmiana, to wprowadzenie stanowiska dożywotniego Honorowego Prezydenta.
Niedawno powstało w SGH Biuro ds. Absolwentów, zajmujące się pomaganiem w nawiązywaniu i utrzymywaniu więzi między absolwentami a Uczelnią. Jednostka ta pełni także funkcję biura karier pomagając studentom i absolwentom w zakresie doradztwa zawodowego i poszukiwania pracy i praktyk, a także wspierając ich przy planowaniu ścieżki kariery zawodowej. Zachęcamy do zapoznania się z krótkim komunikatem przesłanym do nas przez kierownika Biura, panią Andżelikę Kuźnar.
Na naszym grudniowym spotkaniu, zdziesiątkowanym przez śnieg i mróz, gościliśmy przedstawicieli Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych Agiofunds. Żeby jednak nieobecni nie byli stratni, poniżej zamieszczamy prezentację wystąpienia członka zarządu Adama Dakowicza: Agiofunds_SGH_112010.ppt, 1.5MB.
Gościem honorowym listopadowego spotkania był Jarosław Mulewicz, absolwent naszego wydziału (rocznik 1976), który praktycznie całe swoje życie zawodowe był związany z problematyką Unii Europejskiej, poczynając od pracy Katedrze Prawa Międzynarodowego, poprzez udział w przygotowaniu i negocjowaniu naszego układu stowarzyszeniowego aż po obecny udział w Komitecie Ekonomiczno-Społecznym w Brukseli. Równocześnie jest członkiem zarządu koncernu Avon w Brukseli, który nota bene ma w Garwolinie zakład zatrudniający 5000 osób.
Od dawna przewidywano, że Chiny odegrają ważną rolę w historii świata. Już Wyspiański mówił w „Weselu”, że Chińczycy trzymają się mocno. I właśnie od prognoz rozpoczął swoje wystąpienie na temat przyszłości Chin – i szerzej Azji – nasz korporant Krzysztof Szumski, dyrektor Departamentu Azji i Pacyfiku w MSZ, a do niedawna ambasador w Chinach. Tu nie ma wątpliwości – niepohamowany wzrost gospodarczy powoduje wzrost udziału Chin, a także Indii w światowym PKB i eksporcie. I nikt nie przewiduje, żeby ten proces miał się zatrzymać, może tylko zwolnić. Takim czynnikiem hamującym może być bardzo duże rozwarstwienie społeczeństwa, w sumie jednak „gra się jeszcze toczy, ale rosnąca dominacja Chin jest raczej przesądzona.” Nawiasem mówiąc, w trakcie dyskusji przypomniano, że 40 lat temu zastanawialiśmy się, kiedy Japonia prześcignie Stany Zjednoczone i jakoś do tego nie doszło.
Największa inwestycja zagraniczna największej polskiej firmy PKN Orlen – zakup litewskiej rafinerii Możejki – od początku budziła pytania i wątpliwości, które nie ucichły, a wręcz przeciwnie, ostatnio ożyły na nowo, m.in. w związku z pogłoskami o możliwości odsprzedaży części udziałów przez PKN Orlen. Dlatego z dużym zainteresowaniem oczekiwałem, co będzie miał do powiedzenia na ten temat „główny winowajca”, nasz – dla znakomitej większości młodszy – kolega, absolwent naszego Wydziału – Igor Chalupec, który przeprowadził całą tę operację.
Gdy ustalono, że tematem spotkania z naszym korporantem Maćkiem Szozdą, wiceprezesem Grupy Lotos, będzie zarządzanie firmą w kryzysie, pomyślałem: to taki sztampowy temat — mamy kryzys, to firma powinna się jakoś do tego szykować i opracowuje ogólnikowy program tak na wszelki wypadek, gdyby miał się zrealizować bardziej pesymistyczny wariant rozwoju sytuacji gospodarczej. Nie przyszło mi do głowy, że Lotos przeżył prawdziwy kryzys i był o krok od katastrofy.
Nasza młodsza siostra, Korporacja UEK (Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie), której pomagaliśmy stawiać pierwsze kroki, nie zapomina o nas i zaprosiła nas do przedstawienia kandydata w corocznym konkursie Laury Magellana nagradzającym ludzi, którzy – podobnie jak Magellan – łącząc wizję i wyobraźnię z wytrwałością i talentem zarządczym, osiągają wybitne efekty i zmieniają świat.
Gościem Honorowym pierwszego w 2010 roku spotkanie Korporacji w środę 3 lutego był Andrzej Olechowski. Tematem spotkania był model prezydentury w Polsce. Kandydat na Prezydenta dzielił się też swoimi planami: co zrobi, jeśli nim zostanie.
Już po raz jedenasty spotkaliśmy się na tradycyjnym Balu Korporacyjnym. Tym razem były to gościnne występy w hotelu Best Western Hotel Mazurkas w Ożarowie Mazowieckim.
Gościem honorowym ostatniego naszego spotkania w 2009 roku była Katarzyna Sobierajska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, która wprawdzie nie jest absolwentką naszego Wydziału, ale czuje się związana z szerszym środowiskiem naszej Alma Mater. W Ministerstwie odpowiada właśnie za sektor turystyczny. Na tak prowokacyjnie postawione w tytule pytanie jej odpowiedź brzmi...
Zrzeszenia pracodawców w Polsce mają krótką historię. I nic w tym dziwnego. W poprzednim systemie pracodawca był praktycznie jeden – państwo, nie licząc drobnych prywaciarzy. Nic więc dziwnego, że najstarsza i największa organizacja Konfederacja Pracodawców Polskich szykuje się do obchodów 20-lecia. I właśnie jej prezydent, dr Andrzej Malinowski, był naszym gościem honorowym naszego listopadowego spotkania.
Można się spierać, czy możliwe jest nauczenie się jak zostać Mistrzem Administrowania Biznesem, czyli słynnym MBA, czy też nie, ale sądząc z popularności studiów tego typu, chyba raczej tak. I takie właśnie studia WEMBA (Warsaw Executive Master of Business Administration) , nastawione na międzynarodowych uczestników, prowadzi na naszej Alma Mater nasz kolega, profesor Marian Geldner, który opowiedział o nich, jako gość honorowy, na naszym spotkaniu w maju 2010 roku. Był on nie tylko gościem, ale w jakimś stopniu i naszym gospodarzem, ponieważ od dłuższego czasu staramy się, za jego zgodą, o umiejscowienie naszej strony internetowej na serwerze programu WEMBA.