Nasz Jubileusz - relacja

logo aula

W tym roku skończyliśmy 20 lat. Tradycyjnie postanowiliśmy hucznie uczcić nasze święto. Tym razem nie ograniczyliśmy się do galowej „akademii” połączonej z recepcją, ale postawiliśmy sobie bardziej ambitny cel – zorganizowanie wspólnie ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie konferencji KARIERA – SUKCES – PRZYSZŁOŚĆ z ciekawym programem w ramach trzech paneli: finansowo-bankowego, przemysłowo-usługowego i poświęconego przyszłości Polski z udziałem panelistów i moderatorów, absolwentów naszego Wydziału.

Konferencja miała uroczysty charakter. Jej otwarcia dokonał JM Rektor, prof. dr hab. Adam Budnikowski, który z satysfakcją poinformował, że spełniając formalne wymogi – obronił doktorat na Wydziale Handlu Zagranicznego – został członkiem Korporacji HZ. Dziekan Kolegium Gospodarki Światowej, prof. dr hab. Jolanta Mazur stwierdziła, że Kolegium czuje się kontynuatorem Wydziału, prof. dr hab. Marek Bryx zaś przedstawił koncepcje przyszłości kampusu SGH nawiązujące do planów sprzed 90 lat. Historię Korporacji przedstawił Honorowy Wielki Mistrz, Bogusław Sosnowski, który kierował nią od początku przez całe dwudziestolecie i któremu Korporacja w olbrzymiej mierze zawdzięcza to, czym jest dzisiaj.

„Mieliśmy znakomitych Profesorów, którzy uczyli nas prawdziwej ekonomii, realnych finansów, prawa międzynarodowego, negocjacji, technik handlu zagranicznego, skutecznego zarządzania a nawet marketingu. – powiedział Boguś i dodał – „Nie przesadzę jeśli powiem, że sukces trudnej transformacji w wielkim stopniu był osiągnięty dzięki zaangażowaniu wielu naszych wybitnych absolwentów, w tym Korporantów. Pełny tekst wystąpienia Bogusława Sosnowskiego.

Panele

Nie sposób zrelacjonować szczegółowo niezwykle ciekawe dyskusje panelowe. Przedstawię je w ogólnym zarysie i przytoczę kilka wypowiedzi. Dwa pierwsze panele, w których wystąpili przedstawiciele świata finansów, a w drugim usług, przemysłu i handlu, dotyczyły ścieżek kariery i drogi do sukcesu. Krzysztof Kalicki, prof. Leokadia Oręziak, Sonia Wędrychowicz-Horbatowska, Małgorzata Kołakowska, Małgorzata O'Shaughnessy, Kazimierz Stańczak Na jakie cechy, prowadzące do sukcesu, zwracali uwagę paneliści? Padło wiele rad. Z jednej strony dobrze jest sporządzić sobie plan kariery, ale z drugiej strony musi on być elastyczny, bo nie ma gotowych scenariuszy i życie przynosi nam wiele niespodzianek. Na pewno ważna jest skłonność do działania i determinacja, otwartość i akceptacja różnorodności, umiejętności społeczne, łatwość nawiązywania relacji no i oczywiście wiedza oraz języki obce. Angielski dzisiaj nie jest już umiejętnością a narzędziem, jak korzystanie z komputera. Maciek Szozda przypomniał, jak zapytał swojego szefa, którym był Jan Wejhert, dlaczego wybrał go na kierownicze stanowisko, chociaż miał dopiero 25 lat. W odpowiedzi usłyszał: ja mam 29 lat, a wśród wielu pytań, które Ci zadałem, było „czy masz szczęście?”, a ty odpowiedziałeś bez chwili wahania, że tak i dlatego wybrałem Ciebie. Bo w biznesie trzeba mieć szczęście i wierzyć, że się je ma. W dyskusji podkreślano też, że w osiąganiu kariery należy zachować równowagę między dążeniem do materialnych sukcesów i satysfakcji zawodowej a życiem osobistym i rodzinnym.

W przerwie między panelami gości konferencji podejmował ze staropolską gościnnością Jan Kościuszko, właściciel znanych restauracji "Polskie Jadło".

Czy Wydział dobrze przygotowywał do kariery? Pytanie jest retoryczne. Po owocach i sukcesach zawodowych absolwentów widać, że tak. Wielu profesorów miało doświadczenia międzynarodowe i wnosiło powiew świata. Absolwenci byli dobrze przygotowani do kontaktów zagranicznych, znali „prawdziwą” ekonomię. Jak wspominał dyrektor polskiej filii wielkiej korporacji amerykańskiej 3M, Piotr Freyberg: zgłosiłem się do konkursu z ogłoszenia w Financial Timesie i wygrałem, głównie dzięki wiedzy w dziedzinie ekonometrii i metod ilościowych, wyniesionej z Wydziału, która pozwoliła mi konkurować z absolwentami uczelni zachodnich.

Przyszłość Polski i Europy

Największe emocje wywołała jednak debata na temat rozwoju Polski. Przedstawiając doborowy zestaw dyskutantów, moderator trzeciego panelu Jacek Mojkowski powiedział: „Oto najsilniejszy think tank od Lizbony do Władywostoku. Szkoda tylko, że na co dzień nie grają ze sobą w jednej drużynie. Dyskusja prowadzona niejako w cieniu wydarzeń w Grecji, ogniskowała się wokół przyszłości Unii Europejskiej. Przeważał optymizm. Najwięcej było go w wypowiedzi Kajtka Rosatiego:- Euro przetrwa ten kryzys. Za 10 lat będzie walutą jeszcze bardziej pożądaną niż dziś. Dlaczego? Bo wszystkim się to opłaca, choć nie wszyscy dziś o tym jeszcze wiedzą. Trzeba jednak zmian, by nie doszło więcej do takich ekscesów, jakie robił rząd Grecji albo jakie robiły banki irlandzkie.Jacek Mojkowski, Marek Borowski, Józef Oleksy, prof. Danuta Hübner, Andrzej Olechowski, Nika Bochniarz, prof. Dariusz Rosati, Jan Truszczyński Stwierdzono, że następuje przewartościowanie w krajach zachodnich, ale świat polityczny Unii zmobilizował się. Nie zabrakło i bardziej pesymistycznych ocen, że „zdolności kapitalistyczne wypaliły się” a struktura instytucji międzynarodowych jest zmurszała i wymaga reformy.

Coraz wyraźniej zaznacza się– stwierdziła Danuta Hübner - Europa dwóch prędkości i mnożą się podziały. Jest to podział na kraje strefy euro i nie euro. Drugi podział to północ, która sobie radzi i się rozwija i jest znacznie bardziej innowacyjna. My jesteśmy dziś w tej północy. Na południu jest niestety Grecja, Hiszpania, Włochy czy Portugalia.

Perspektywy Polski, jak oceniono, wyglądają na tym tle całkiem dobrze. Nadrabiamy zaległości. Wpisanie do Konstytucji limitu zadłużenia 60% PKB chroni nas przed sytuacją Grecji. Nie wierzę – powiedział Marek Borowski - by kolejne rządy nie miały pokusy zadłużania się do tego poziomu co Grecy, gdyby nie limity. To, co nas rzeczywiście dziś męczy, to kryzys demograficzny – powiedziała Nika Bochniarz. -Tego nie da się zmienić z soboty na niedzielę, tak jak się w Polsce wprowadziło kapitalizm. Jaką lekcję wynieśli studenci z tej Konferencji? Musicie sobie radzić także w kryzysie, być aktywni, zdeterminowani i gotowi do ponoszenia ryzyka.

Gala

Wieczorne przyjęcie galowe swoim stylem przypominało tradycyjny sposób eleganckiego świętowania kolejnych jubileuszy przez naszą Korporację.Profesor Andrzej Całus Galowe przyjęcie rozpoczęło się od części powitalno-koktailowej. Wchodzących gości witali obaj Wielcy Mistrzowie z małżonkami, po czym goście z kieliszkiem wina w ręku oddawali się aktywności koktajlowej, która w naszym wydaniu miała ciepły i serdeczny, a nie oficjalno-uprzejmy charakter. W krótkiej części oficjalnej wystąpił najpierw nestor naszego Wydziału profesor Andrzej Całus, a potem Honorowy Wielki Mistrz Boguś Sosnowski…. tym razem wierszem. Wielka ŁawaEdyta Poczobut-Hłuszanin, Leszek Hajkowski, Barbara Kurek, Maciej Tekielski, Bogusław Sosnowski,  Zbigniew Wiśniewski, Andrzej Łochowski uroczyście wręczyła mu pamiątkową plakietkę w podziękowaniu nie za wierszyk, ale za całokształt, za to, że stworzył dla nas Korporację HZ i szczęśliwie doprowadził ją do obecnego Jubileuszu. A potem już głos oddaliśmy Andrzejowi Piasecznemu, który poczęstował nas bogatą wiązanką tak lubianych swoich piosenek.

Mało kto wie, że klub sportowy Legia dysponuje największą powierzchnią konferencyjno-recepcyjną w Warszawie. Na koktajl i koncert zajęliśmy tylko część tej powierzchni i po koncercie rozsunięto jedną ścianę i mogliśmy przejść do drugiej, gdzie przygotowano stoły dla 500 osób oraz bogato zaopatrzone bufety z wyborem wyśmienitych zakąsek, dań i deserów. Spaghetti z sosem truflowym, które miałem szczęście spróbować, zadowoliłoby najbardziej wyrafinowane gusta.

Andrzej Piaseczny

Sukces samego przyjęcia oraz całych obchodów Jubileuszu zawdzięczamy w dużej mierze zaangażowaniu wielu osób. Wielcy Mistrzowie Boguś i Leszek zaposili do współpracy kilkunastu sponsorów, Tomek Ryszawa negocjował i podpisał z nimi umowy oraz zorganizował przyjęcie. Maciek Gajewski zapewnił sponsoring medialny. Swój doniosły wkład wniosły także panie Adrianna Borówko, Ania Fidyk, Basia Kurek, Grażyna Mazurska i Mariola Szozda. Znaleźliśmy jednocześnie zespół życzliwie nastawiony do współpracy ze strony Uczelni: Andżelikę Kuźnar, która jako członek Wielkiej Ławy działała niejako z obu stron, Elizę Chilimoniuk- Przeździecką, Annę Zalewską i Marcina Poznania. W kwestiach prawnych wspomagał nas Jan Szary z Kancelarii KNS.

f7

Konferencja i Gala wniosły znaczne ożywienie do Korporacji. Wiele osób postanowiło odświeżyć swoje członkostwo lub wstąpić do Korporacji. Wybrane w tym roku, znacznie odmłodzone władze Korporacji mają ambicje tchnąć nowego ducha w działalność naszego Stowarzyszenia. Zmieniony status otwiera drzwi na przyjęcie nowych członków, absolwentów związanych z Kolegium Gospodarki Światowej. Miejmy nadzieję, że im się to uda i będziemy jeszcze bardziej uroczyści i hucznie świętować XXV-lecie.

Relacje filmowe z Jubileuszu

Chociaż obchody Jubileuszu odbywały się w przeddzień wyborów, udało nam się przyciągnąć uwagę mediów i powstały trzy relacje filmowe, które przygotowały ekipy TVP Warszawa, TVP Polonia oraz Wirtualnej Polski. Relacja TVP były emitowane na antenie, a filmik Wirtualnej Polski w serwisie WP. Poniżej zamieszczamy te relacje. Oprócz tego zamówiliśmy półgodzinny film z obchodów Jubileuszu, który był prezentowany na Świątecznym spotkaniu 7 grudnia 2011 r., został nagrany na płytki i jest do  nabycia na naszych spotkaniach. Również cała Konferencja - wszystkie trzy panele - zostały nagrane i są także do nabycia.

Pobierz film: MP4 | Ogg

Pobierz film: MP4 | Ogg

Pobierz film: MP4 | Ogg