Odeszli od nas

Odszedł Stanisław Stebelski

Dnia 4 kwietnia odszedł nasz korporant Stanisław Stebelski (rocznik 1973). Całe życie zawodowe związany był z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Pracował w placówkach przy ONZ w Genewie oraz w Nowym Jorku. Był wicedyrektorem Departamentu Międzynarodowych Stosunków Ekonomicznych, a potem dyrektorem Departamentu Unii Europejskiej i uczestniczył w otwarciu Przedstawicielstwa Polski w Brukseli. W latach 2000-2005 został ambasadorem RP w Helsinkach. Pasjonował się historią. Odtworzył drzewo genealogiczne rodziny do 1640 roku. Wśród kolegów i koleżanek z Korporacji HZ znany był z anegdot z życia dyplomaty.

Zmarła dr Irena Kowalska

Ze smutkiem informujemy, że zmarła dr Irena Kowalska (z d.Rejniak) absolwentka Wydziału HZ rocznik 1970, wieloletni pracownik Instytutu Statystyki i Demografii SGH. Obok pracy naukowo-dydaktycznej była m.in. radcą Prezesa Rady Ministrów w Biurze Pełnomocnika Rządu ds. Rodziny, pełnomocnikiem Rzecznika Praw Obywatelskich, głównym specjalistą w Biurze Rzecznika Praw Dziecka, ekspertem w Radzie Europy, delegatem Stolicy Apostolskiej. Zostanie w naszej pamięci jako osoba kochająca ludzi i świat.

Pożegnanie Profesora Andrzeja Całusa

Była to wzruszająca uroczystość. Sala była pełna, w większości wychowanków Profesora, wystąpienia wspominały Jego niezwykłą postać oraz rolę, jaką odegrał na Wydziale oraz uczelni, z którą był związany od 1954 roku. Osoba Profesora, który współtworzył Wydział i jego legendę oraz mowy żegnających były przypomnieniem dlaczego mieliśmy poczucie wyjątkowości w kontekście naszej społeczności HZ.

ciąg dalszy »

Zmarł profesor Paweł Bożyk

Odszedł profesor Paweł Bożyk. Był członkiem naszej Korporacji HZ i uczestniczył w wielu naszych spotkaniach. Po 1989 roku wykładał w Instytucie Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych SGH a także Wyższej Szkole Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego w Warszawie; był też rektorem i profesorem uczelni Vistula.

ciąg dalszy »
Z żalem informujemy, że w dniu 3 kwietnia odeszła nasza nieodżałowana Koleżanka i Przyjaciółka Teresa Bąk, niestrudzona organizatorka odbywających się co kwartał spotkań naszego Rocznika 1963. Wraz ze swoim mężem Staszkiem - należeli do najwierniejszych uczestników spotkań naszej Korporacji.

Profesor Klemens Białecki nie żyje

Odszedł Profesor Klemens Białecki związany przez całe życie zawodowe, a nawet dłużej bo już od czasu studiów z Wydziałem Handlu Zagranicznego oraz jego następcą Kolegium Gospodarki Światowej. Był prekursorem wprowadzania na swoich zajęciach elementów gospodarki rynkowej, promocji i marketingu. Był niesłychanie lubiany i do ostatnich lat życia chętnie spotykał się ze swoimi studentami.

ciąg dalszy »

Odszedł Andrzej Kratiuk

Boleśnie zaskoczyła nas wiadomość, że 15 lutego 2021 roku po krótkiej, agresywnej chorobie i ciężkiej operacji odszedł Andrzej Kratiuk. Należał do wartościowego rocznika, który nasz Wydział ukończył w 1980 roku.

ciąg dalszy »

Zmarł Adam Laskowski

W dniu 16 stycznia 2019 r. zmarł nasz kolega Adam Laskowski, absolwent naszego Wydziału (rocznik 1973), członek Korporacji HZ. Odszedł wspaniały Człowiek Renesansu dzisiejszych czasów. Jego umiejętności, pasje i talenty były imponujące. Równolegle z pełnieniem funkcji menadżerskich (PAGART, Komitet Kinematografii, Film Polski, Państwowa Agencja Inwestycji Zagranicznych, Inco -Veritas) realizował swoje pasje muzyczne jako kompozytor, aranżer, gitarzysta, akordeonista, pianista, których początkiem był chór SGPiS. Nabożeństwo żałobne zostanie odprawione dnia 1 lutego 2019 roku o godz.11 w kościele Św. Wojciecha przy ul. Wolskiej, po którym nastąpi odprowadzenie do grobu rodzinnego na Cmentarzu Wolskim.

Zmarł Janusz Karczmarczuk

Ze smutkiem informujemy, że zmarł nasz Kolega Janusz Karczmarczuk (rocznik 68). Od ponad roku zmagał się z białaczką. Pracował w PHZ Polservice od 1970 do 1989 roku, potem prowadził własną działalność gospodarczą (import z krajów Dalekiego Wschodu).

W naszej pamięci zapisał się jako organizator w 2000 roku wspaniałego pikniku korporacyjnego na swojej działce w Słomczynie k/Konstancina. Pochowany został w rodzinnym Grabowcu koło Hrubieszowa.

Zmarł Andrzej Ziaja

Ze smutkiem informujemy, że zmarł Andrzej Ziaja, członek Wielkiej Ławy Korporacji HZ, przewodniczący sądu koleżeńskiego. Należał do najstarszych absolwentów naszego Wydziału (rocznik 1959). Całe życie zawodowe był związany z Metroneksem, w którym pracował od 1965 roku, a od początku lat 1970 do 2003 roku kierował jako dyrektor naczelny oraz prezes zarządu. Pogrzeb odbędzie się w piątek 3 marca na Powązkach, Msza o 10.00.

ciąg dalszy »

Zmarł Lech Stępnikowski

Ze smutkiem informujemy, że zmarł nasz Kolega Lech Stępnikowski, absolwent naszego Wydziału i członek Korporacji HZ. Nie jest tak łatwo przypisać go do określonego rocznika, ponieważ był wyjątkowo wytrwałym studentem. Rozpoczynał studia w 1962 roku, ale ostatecznie uporał się z nimi 10 lat później. Najmocniej był związany z macierzystym rocznikiem 1967 oraz następnym, a poprzez żonę, też absolwentkę naszego Wydziału, z poprzednim. Zawodowo był związany z leśnictwem, a przede wszystkim z łowiectwem. Chorował od dłuższego czasu, pomimo to regularnie uczestniczył w naszych spotkaniach. Będzie go nam bardzo brakować. Pogrzeb we wtorek 31 stycznia na Powązkach. Msza o 11.00.

Nasz Kolega i Przyjaciel

Dnia 9 stycznia 2015 roku odszedł Józek Oleksy wybitny kolega i przyjaciel, z którym studiowaliśmy na Wydziale Handlu Zagranicznego SGPiS w latach 1964-1969. „Żyłem porządnie, starałem się nie wyrządzać ludziom zła, nie krzywdzić ich. Nawet jak byłem w reżimie komuny, unikałem sytuacji, w których bym czegokolwiek nadużył, kogoś sponiewierał” – mówił „Rzeczpospolitej”.

ciąg dalszy »

Boguś nie żyje

Odszedł od nas Kolega, Przyjaciel, Nauczyciel i Mentor, Honorowy Wielki Mistrz Korporacji HZ. Był nie tylko wielkim umysłem, ale i dobrym Człowiekiem, zawsze służył pomocą i radą. Dzięki swojej pasji i energii udało mu się stworzyć naszą Korporację HZ integrując społeczność absolwentów Wydziału Handlu Zagranicznego.

ciąg dalszy »