PIOTR FREYBERG - wspomnienie

Dnia 1 stycznia 2025 r zmarł jeden z założycieli Korporacji HZ dr Piotr Freyberg. Ukończył studia w 1965 roku. Był bardzo aktywny w sprawach studenckich oraz w organizacji spotkań swojego rocznika, które odbywały się regularnie, w tym dwa razy w jego rodzinnym Milanówku. Nazywał swój rok Class 65.

Po ukończeniu studiów należał do współpracowników i uczniów prof. Pawła Sulmickiego w Katedrze Ekonometrii, którzy tak wiele mu zawdzięczają na początku swojej drogi naukowej, tak zresztą jak i my wszyscy, przedstawiciele tego pokolenia absolwentów naszego Wydziału, którzy zmuszeni przez Profesora do sporego wysiłku, zdobywaliśmy u niego ostrogi ekonomisty. Tam też Piotr zrobił doktorat.

Po kilku latach przeszedł do pracy w MSZ. Na początku lat 1980. pracował w przedstawicielstwie Polski przy ONZ w Nowym Jorku, a w połowie lat 1980. był dyrektorem Departamentu Organizacji Międzynarodowych w MSZ. Od sierpnia 1986 r do stycznia 1991 r Piotr był szefem stałego przedstawicielstwa Polski przy GATT, czyli de facto ambasadorem Polski przy GATT. Okres 1986 - 1991 był kluczowym okresem najważniejszych w historii GATT negocjacji w ramach tzw. Rundy Urugwajskiej, która, m.in. doprowadziła do utworzenia Światowej Organizacji Handlu. Piotr brał aktywny udział w tych negocjacjach.

W 1991 roku ukazało się ogłoszenie w „Financial Times” o poszukiwaniu przedstawiciela koncernu 3M na Polskę. Piotr postanowił wystartować i wygrał ten konkurs w konkurencji z absolwentami najbardziej renomowanych uczelni brytyjskich i amerykańskich. Zawdzięczał to – jak sam przyznawał – temu, czego nauczył go profesor Sulmicki.

Piotr Freyberg zakładał filię 3M w Polsce w 1991 i był jej pierwszym pracownikiem, a następnie prezesem przez 15 lat. Początek działalności w Polsce to był import wyrobów 3M, które poprzednio docierały do Polski tylko przez pośredników. Import ten wzrósł za jego kadencji z kilku milionów do 140 mln USD. Wybudowano własny, supernowoczesny biurowiec w Kajetanach k/Warszawy i stworzono elastyczną i dynamiczną sieć sprzedaży. Firma już wówczas stosowała oryginalne rozwiązania. Handlowcy powinni być w stałym ruchu, a więc nie mieli swoich stałych miejsc w biurze, tylko szafeczkę na kółkach pod biurko oraz hasło do komputera. Wpadając do centrali zajmowali wolne miejsce, a po zakończeniu np. raportu ruszali dalej w teren. Na jego „posiadłości” w Kajetanach nasza Korporacja HZ SGH urządzała gościnnie kilka razy tradycyjne pikniki.

Koncern 3M jest firmą wielobranżową - od produktów biurowych (słynne taśmy scotch i żółte karteczki przylepne Post-it), poprzez sprzęt i środki medyczne aż po przemysł, energetykę i telekomunikację - działającą w skali globalnej. W firmie olbrzymi nacisk kładzie się na innowacje. Co roku firma wypuszcza tysiące nowych produktów, pracownicy 15% czasu pracy mają prawo przeznaczyć na własne badania i wtedy powstaje najwięcej wynalazków. W 2014 roku firma zarejestrowała stutysięczny patent i ich liczba zwiększa się co roku o kilka tysięcy.

Po obowiązkowym w 3M przejściu na emeryturę w wieku 65 został doradcą zarządu spółki 3M Wrocław odpowiedzialnej za rozwój. To, że z rosnącą częstotliwością mógł przecinać wstęgi z prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem w kolejnych nowych fabrykach 3M, było w dużym, a nawet w decydującym stopniu jego zasługą. W trakcie pracy w 3M Wrocław, Piotr był nagradzany nagrodą prezydenta Wrocławia. W 2014 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za osiągnięcia w działalności na rzecz rozwoju polskiej gospodarki i przedsiębiorczości. Był powoływany m.in. do Rady Konsultacyjnej do spraw Zagranicznej Polityki Ekonomicznej przy Ministrze Spraw Zagranicznych czy do Rady Autorytetów w programie „Made in Poland". 3M też doceniła jego osiągnięcia przenosząc niektóre fabryki z Europy zachodniej do Polski. W ramach AmCham, Piotr aktywnie promował Polskę jako korzystne miejsce dla zagranicznych inwestycji bezpośrednich.

Jego osiągnięcia zostały dostrzeżone przez naszą młodszą siostrę, Korporację UEK (Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie), której pomagaliśmy stawiać pierwsze kroki. Nie zapomniała o nas i zaprosiła do przedstawienia kandydata w corocznym konkursie Laury Magellana nagradzającym ludzi, którzy – podobnie jak Magellan – łącząc wizję i wyobraźnię z wytrwałością i talentem zarządczym, osiągają wybitne efekty i zmieniają świat. Zgłosiliśmy Piotra i tak został Magellanem.

W ostatnich latach pozostawał aktywny zawodowo. Zasiadał w radach nadzorczych i zarządach różnych spółek. Był długoletnim członkiem rad nadzorczych w grupie Cognor.

Największym osiągnięciem Piotra było przekonanie konserwatywnego koncernu 3M, że warto postawić na niego i na Polskę. Zresztą w tym samym czasie 3M ruszył na podbój świata. W 2004 roku wartość sprzedaży koncernu przekroczyła 20 mld USD, w 2023 roku – 32 mld. Kapitalizacja wynosi 70 mld USD. Firma 3M jest notowana jako jeden z „blue chips” na Wall Street.

Piotr Freyberg był jednym z założycieli naszej Korporacji i walnie przyczynił się do tego, że przybrała swój obecny kształt. Wiele zawdzięczamy jego działaniom. W sprawie jej przyszłości był marzycielem. Wierzył, że możliwe będzie stworzenie organizacji wielkiej i bogatej wzorem amerykańskich korporacji studenckich. Jednym z jego pomysłów było zamówienie krawatów i apaszek korporacyjnych. Okazało się jednak, że nie jesteśmy w stanie zebrać kapitału na wykupienie z góry kilku tysięcy.

Dzisiaj zakład 3M SuperHub we Wrocławiu to największe centrum produkcyjne 3M w Europie oraz jedna z najdynamiczniej rozwijających się fabryk 3M na świecie. Zatrudnia ponad 3 tys. pracowników i wytwarza ponad 12 tys. produktów. To najpiękniejszy testament, jaki mógł pozostawić po sobie.

Maciej Tekielski