Mistrzowie biznesu

Można się spierać, czy możliwe jest nauczenie się jak zostać Mistrzem Administrowania Biznesem, czyli słynnym MBA, czy też nie, ale sądząc z popularności studiów tego typu, chyba raczej tak. I takie właśnie studia WEMBA (Warsaw Executive Master of Business Administration) , nastawione na międzynarodowych uczestników, prowadzi na naszej Alma Mater nasz kolega, profesor Marian Geldner, który opowiedział o nich, jako gość honorowy, na naszym spotkaniu w maju 2010 roku. Był on nie tylko gościem, ale w jakimś stopniu i naszym gospodarzem, ponieważ od dłuższego czasu staramy się, za jego zgodą, o umiejscowienie naszej strony internetowej na serwerze programu WEMBA.

Studia MBA najwcześniej zdobyły popularność w USA, za początek przyjmuje się rok 1881 w Szkole Biznesu Whartona na Uniwersytecie Pensylwanii. Obecnie programy MBA, traktowane jako bilet wstępu do świata biznesu, można liczyć w tysiącach. Ponieważ są one bardzo zróżnicowanej jakości, wprowadzono akredytacje. Najbardziej uznana instytucja akredytacyjna to AACSB International (The Association to Advance Collegiate Schools of Business utworzona już w 1916 roku. Akredytację AACSB otrzymały 593 uczelnie z 37 krajów. Istnieje też akredytacja europejska EQUIS, przyznana dotychczas 126 uczelniom. Prowadzone są też rankingi. Znalazłem dane, nie wiem tylko z którego roku, że średnie uposażenie absolwenta prestiżowego MBA wynosi 150 tys. USD rocznie. Studia MBA nie gwarantują jednak zdobycia takich umiejętności jak kreatywność, przedsiębiorczość, zdolności do pracy w zespole i przywódcze, a nawet zdrowy rozsądek kupiecki.

Program MBA na SGH powstał w 1995 roku we współpracy z Carlson School of Management Uniwersytetu Minnesoty przy wsparciu US Aid i Mellon Foundation. Opiera się na programie i materiałach wspólnych dla obu uczelni. Zajęcia prowadzone są w języku angielskim przez wykładowców SGH, którzy odbyli staż dydaktyczny w USA oraz wykładowców Uniwersytetu Minnesoty. Program trwa dwa lata i zajmuje 3 weekendy miesięcznie. Od słuchaczy wymaga się 3-letniego doświadczenia, w tym minimum jeden rok na stanowisku samodzielnym. Motywacją dla uczelni amerykańskiej do umiędzynarodowienia studiów były m.in. doświadczenia, wskazujące na to, że ich absolwenci często nie dawali sobie dobrze rady w pracy zagranicą. Studenci drugiego roku programu WEMBA w ramach tzw. Virtual Team Project współdziałają wirtualnie w składzie międzynarodowych zespołów z czterech uczelni: Carlson Executive MBA (CEMBA), China Executive MBA (CHEMBA) Vienna Executive MBA (VEMBA) oraz Warsaw Executive MBA (WEMBA) komunikując się dzięki platformie internetowej. Prezentacja wyników odbywa się podczas sesji w Minnesocie, gdzie zjeżdżają się wszyscy uczestnicy. Piętnaście edycji programu ukończyło ponad pół tysiąca absolwentów, w tym 24% stanowiły kobiety. Średni wiek absolwenta 39,6 lat. Absolwentów naszego wydziału w tym wieku już nie ma. Ale może skorzystają z tego następne pokolenia. Mamy sporo przykładów dziedziczonych skłonności. Jeśli przyjmiemy, że ekskluzywne MBA jest w jakimś sensie kontynuacją ekskluzywnego HZ, to możemy mieć wiele takich przykładów. Na razie zdecydowanym liderem jest Edek Szustka, którego cała czteroosobowa rodzina (żona i dwoje dzieci) jest absolwentami naszego Wydziału.

A naszemu gościowi-gospodarzowi dziękujemy za gościnę i nie omieszkamy rekomendować WEMBĘ przy każdej nadarzającej się okazji.

Marian Geldner