Ambasador Jan Wojciech Piekarski

Stosunki Polska - Izrael i relacje polsko-żydowskie były tematem spotkania ambasadora Jana Wojciecha Piekarskiego, Gościa Honorowego w dniu 7 lutego, zorganizowanego przez naszą Korporację HZ we współpracy z uczelnią i organizacjami studenckimi. Ambasador J.W.Piekarski przygotowywał wznowienie stosunków dyplomatycznych, a na zakończenie swojej służby w dyplomacji był ambasadorem w Izraelu w latach 2003-2006.

Nasz Gość Honorowy przypomniał, że Polska jako jedna z pierwszych uznała państwowość Izraela i w dniu 19 maja minie 70. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych. Zostały one jednak zerwane w 1967 roku, gdy Polska wraz z całym blokiem wschodnim poparła kraje arabskie po wojnie sześciodniowej. Wznowione zostały na początku lat 1990., ale już kilka lat wcześniej zastosowane oryginalne rozwiązanie – powołano sekcję interesów przy Banku Pekao w Tel Awiwie i podobną sekcję interesów Izraela w Warszawie. Od 1991 r. stosunki państwowe były wzorowe – ocenia ambasador J.W.Piekarski. Wszyscy prezydenci i premierze nawzajem wymieniali wizyty. Tak było do niedawnych niefortunnych decyzji władz polskich.

Rozwija się współpraca gospodarcza i wojskowa. Obroty handlowe za czasów ambasadora J.W.Piekarskiego kilkanaście lat temu sięgały 60 mln USD dzisiaj 600 mln USD. Dynamika godna uwagi, ale poziom ciągle niezbyt wysoki. W wymianie uczestniczy ok. 6 tys. firm. Rozwija się też turystyka – Polskę odwiedza około 150 tys. osób rocznie, w tym liczne wycieczki młodzieżowe. W drugą stronę udaje się około 120 tys. Polaków, głównie pielgrzymki i turyści.

Nasz Gość Honorowy odniósł się również do ostatnich wydarzeń. Strzeliliśmy sobie samobója – ocenił. Wykopano rów i zerwano zaufanie. Skutki dla wizerunku Polski nie tylko w Izraelu, ale również w USA i Unii Europejskiej są poważne. Mam jednak nadzieję – zakończył – że wspólne interesy przeważą.

Więcej: Jan Wojciech Piekarski

Przewodniczący Rady Ambasadorów Europejskiej Akademii Dyplomacji.


Ambasador J.W.Piekarski wpina w klapę nasz znaczek Korporacji HZ