Nasza młodsza siostra, Korporacja UEK (Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie), której pomagaliśmy stawiać pierwsze kroki, nie zapomina o nas i zaprosiła nas do przedstawienia kandydata w corocznym konkursie Laury Magellana nagradzającym ludzi, którzy – podobnie jak Magellan – łącząc wizję i wyobraźnię z wytrwałością i talentem zarządczym, osiągają wybitne efekty i zmieniają świat.
W imieniu Korporacji HZ zgłosiliśmy do konkursu w kategorii Magellan Roku 2009 Piotra Freyberga, prezesa spółki 3M Wrocław, członka naszej Korporacji. Piotr znalazł się wśród 5 osób nominowanych do tej nagrody, ale w finale pierwsze miejsce przyznano Wojciechowi Sobierajowi, prezesowi Alior Banku, który w imponujący sposób – trzeba przyznać – wbił się w niełatwy i mocno już zapchany rynek bankowy. A oto jak uzasadniliśmy kandydaturę naszego kandydata.
Rok 2009 jest przełomowy w działalności koncernu 3M w Polsce. Uruchomiono czwartą fabrykę we Wrocławiu (taśm przemysłowych) zbudowaną kosztem 65 mln USD, która zatrudnia 140 osób oraz rozpoczęto budowę piątej na potrzeby przemysłu lotniczego, której koszt będzie podobny – 60 mln USD a zatrudnienie wyniesie 120 osób (docelowo 200). W sumie wszystkie wrocławskie fabryki 3M zatrudniają 750 osób, a pod koniec 2010 roku ta liczba ma wynosić 1000. To we Wrocławiu, a dochodzą jeszcze zakłady w Skomielnej k/Rabki i Janinowie koło Grodziska Maz. W sumie łącznie z centralą i oddziałami w Gdańsku i Katowicach zatrudnienie już obecnie zbliża się do 1000 osób.
Jak do tego doszło?
Piotr Freyberg zakładał filię 3M w Polsce w 1991 i był jej pierwszym pracownikiem, a następnie prezesem przez 15 lat. Od 2007 roku pozostaje członkiem zarządu 3M Poland oraz jest prezesem spółki 3M Wrocław odpowiedzialnej za rozwój. To, że dzisiaj z rosnącą częstotliwością może przecinać wstęgi z Prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem, jest w dużym, a nawet w decydującym stopniu jego zasługą.
Koncern 3M jest firmą wielobranżową - od produktów biurowych (słynne taśmy scotch i żółte karteczki przylepne Post-it), poprzez sprzęt i środki medyczne aż po przemysł, energetykę i telekomunikację - działającą w skali globalnej, a na warunki amerykańskie średnią (obroty 25 mld USD). W firmie olbrzymi nacisk kładzie się na innowacje. Co roku firma wypuszcza tysiące nowych produktów, pracownicy 15% czasu pracy mają prawo przeznaczyć na własne badania i wtedy powstaje najwięcej wynalazków.
Początek działalności w Polsce to był import wyrobów 3M, które poprzednio docierały do Polski tylko przez pośredników. Import ten wzrósł za kadencji P.Freyberga od 0 do 140 mln USD. Wybudowano własny, supernowoczesny biurowiec w Kajetanach k/Warszawy i stworzono elastyczną i dynamiczną sieć sprzedaży. Firma już wówczas stosowała oryginalne rozwiązania. Handlowcy powinni być w stałym ruchu, a więc nie mieli swoich stałych miejsc w biurze, tylko szafeczkę na kółkach pod biurko oraz hasło do komputera. Wpadając do centrali zajmowali wolne miejsce, a po zakończeniu np. raportu ruszali dalej w teren. Obecnie zatrudnienie w centrali sięgnęło 220 osób, a teren należący do firmy, wówczas już jej prezes Piotr Freyberg użyczał Korporacji Absolwentów na organizację tradycyjnych czerwcowych pikników.
Piotr Freyberg miał jednak ambicje, żeby nie ograniczać się do dystrybucji produktów firmy 3M w Polsce, ale żeby ją silniej związać z Polską i żeby obok importu mógł pojawić się również eksport. Okazja nadarzyła się na początku lat 2000. Wybór padł na Viscoplast we Wrocławiu (plastry opatrunkowe i lecznicze). Udało mu się przekonać Amerykanów do zakupu. I chyba nie żałują tego, bo kilka lat później zdecydowali się na kolejne inwestycje, w tym również na zamknięcie swoich zakładów w Szwecji. Francji Anglii i USA i przeniesienie produkcji do Polski.. Po tych nowych uruchomieniach zmieniły się proporcje importu i eksportu. Dzisiaj eksport 3M Poland, głównie do USA i Europy zachodniej, wynosi około 200 milionów a sprzedaż na rynku polskim ponad 220 milionów dolarów. Po pełnym uruchomieniu mocy produkcyjnej fabryk we Wrocławiu roczna wartość produkcji, liczona w cenach fabrycznych, wyniesie około 400 milionów dolarów. Tym samym Wrocław stanie się dla 3M drugim (po Niemczech) co do wielkości centrum produkcyjnym w Europie. Należy podkreślić, że 3M posiada swoje filie w 35 krajach Europy natomiast fabryki tylko w siedmiu.
Piotrowi Freybergowi udała się jeszcze jedna sztuka. W firmie 3M obowiązuje żelazna zasada: 65 lat – emerytura! Piotr osiągnął ten wiek w 2007 roku. Oddał wówczas ster 3M Poland, przestał odpowiadać za bieżącą działalność firmy, ale wziął na siebie odpowiedzialność za jej przyszłość.
Freyberga można byłoby porównać do Corteza, który ściągał złoto z Ameryki do Europy, ale ponieważ w odróżnieniu od Piotra Cortez nie robił tego zbyt uczciwymi sposobami, przyjmijmy, że Piotr Freyberg był Magellanem dla firmy z Minnesoty, którą poprowadził do sukcesów całkiem nowym szlakiem.
Na zdjęciu: nominowani do nagrody Magellan Roku 2009 i wręczający je Roman Młodkowski, Dyrektor i Redaktor Naczelny TVN CNBC Biznes w czasie uroczystego wręczenia nagród na początku lutego 2010 r.