Spotkanie z Ambasadorem Francji

W dniu 3 kwietnia 2019 roku odbyło się spotkanie z Ambasadorem Francji panem Pierrem Lévy z okazji 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między naszymi krajami.Panu Ambasadorowi towarzyszył Philippe Gassmann, attaché ds. ekonomicznych oraz tłumacz.

Relacja z wykładu

Ambasador Pierre Lévy jest nie tylko wytrawnym dyplomatą, ale także gruntownie wykształconym ekonomistą. Oprócz studiów ekonomicznych ukończył słynną ENA, a właściwie o każdym absolwencie tej uczelni można powiedzieć, że jest osobą wybitną, o czym mieliśmy możliwość przekonać się w czasie jego wspaniałego wykładu.

Dnia 4 kwietnia przypada 100. rocznica nawiązania, a właściwie wznowienia po rozbiorach i I wojnie światowej stosunków dyplomatycznych między Francja i Polską. Tego dnia Eugène Pralon, mianowany nadzwyczajnym wysłannikiem i ministrem pełnomocnym Republiki Francuskiej, złożył Naczelnikowi Państwa Polskiego, Józefowi Piłsudskiemu, listy uwierzytelniające podpisane przez prezydenta Republiki Francuskiej Raymond Poincaré. Ta rocznica była jednak dla naszego Gościa tylko pretekstem, żeby spotkać się ze studentami i z nami i obszernie omówić wiele niezwykle istotnych zagadnień współczesności, koncentrując się na Unii Europejskiej w dniu wczorajszym, dzisiejszym i przyszłości oraz miejscu w niej Polski i szerzej Europy Wschodniej. Jego wykład zawierał tyle różnych zagadnień i aspektów, że starczyłoby ich na cały semestr. Jemu natomiast udało się przekazać to w pigułce. Mówił ze swadą, ale w tempie TGV, żeby zdążyć powiedzieć wszystko w ciągu godziny, i można współczuć tłumaczom kabinowym, jeśli nie mieli tekstu na piśmie.

Ambasador Lévy dużo mówił o konwergencji – zbliżaniu, zmniejszaniu różnic ekonomicznych, socjalnych i w poszczególnych dziedzinach. Najpierw dotyczyło to pierwotnych członków Unii, a po jej rozszerzeniu także nowych członków, którzy musieli nadrabiać wiele zaległości. Polska jest najlepszym przykładem sukcesu. Gdy wybuchł kryzys w 2008 roku, Polska była jedynym krajem, który nie doświadczył recesji w 2009 roku i w którym procesy konwergencji przebiegały pomyślnie.

Unia Europejska jest od dekady w kryzysie. Najpierw był kryzys gospodarczy 2008 roku, problemy strefy euro, Grecji. Potem był kryzys ukraiński oraz imigracyjny, który dzisiaj jest kryzysem politycznym na tle imigracji. W dobie globalizacji niektórzy uważają, że Unia jest współwinna jej negatywnym skutkom. Ambasador Lévy uważa, że wręcz przeciwnie unia broni nas przed nimi i pozwala wydobyć z globalizacji to co najlepsze

Są też siły zewnętrzne, którym zależy na osłabieniu UE. Dotyczy to zarówno Stanów Zjednoczonych i Rosji jak i Chin, które starają się podzielić Unię. Problemów Unii nie brakuje: imigracja, klimat, energetyka, Brexit. Ambasador napomknął tez o poszanowaniu wspólnych wartości nie pokazując palcem o kogo chodzi, ale aluzja była czytelna. Po Brexicie strefa euro obejmie 85% obrotów. Polska mogłaby na tym skorzystać, jeśli się zdecyduje.

Zbliżają się wybory do Parlamentu Europejskiego. Trzeba być czujnym na fake newsy – powiedział Ambasador. Pamiętajmy, to nie Bruksela decyduje o wielu sprawach, ale my w Brukseli. Polska i Francja ponoszą odpowiedzialność za przyszłość i ambasador nie miał wątpliwości, że podołają temu zadaniu.

W odpowiedzi na pytania Ambasador Lévy przyznał, że we Francji istnieje lęk przed Brukselą. Są głosy nawołujące do wyjścia ze strefy euro. Trwają przygotowania do wyborów, które będą trudne. Nie ukrywał, że była planowana na wiosnę wizyta prezydenta Macron w Polsce, ale strona polska wolała, żeby doszło do niej w czerwcu po wyborach europejskich.

Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem nie tylko Korporantów, ale także studentów. Zaszczyciło nas również grono ambasadorów polskich, w tym co najmniej trzech, którzy urzędowali w Paryżu. Spotkanie perfekcyjnie przygotowała nasza przedstawicielka w Klubie Ambasadorów Ewa Dolińska we współpracy z SKN Sprawy Zagraniczne oraz SKN Współpraca Francusko-Polska/TEK/

Informacja o spotkaniu na stronie Ambasady Francji

Notka biograficzna Pana Pierre LÉVY, Ambasadora Francji w Polsce

Pan Pierre Lévy, urodzony 5 sierpnia 1955 roku, jest ministrem pełnomocnym. Był dyrektorem departamentu Unii Europejskiej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Rozwoju Międzynarodowego (2013-2016), a przedtem ambasadorem w Republice Czeskiej (2009-2013). Przed objęciem tego stanowiska był dyrektorem centrum analiz i prognoz (CAP) Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Europejskich (2005-2009) i sekretarzem generalnym komisji, która opracowała Białą Księgę o polityce zagranicznej i europejskiej Francji między październikiem 2007 r. a lipcem 2008 r. W latach 2002-2005 był szefem wydziału ds. wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Od czerwca 1997 r. do maja 2002 r. był zastępcą dyrektora gabinetu Pierre Moscovici, ministra ds. europejskich. Przed objęciem tego stanowiska był zastępcą szefa dyrekcji ds. ekonomicznych i finansowych, a następnie szefa dyrekcji ds. współpracy europejskiej Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Był na placówkach w Niemczech i Singapurze. Przed podjęciem pracy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych pełnił różne funkcje w Ministerstwie Gospodarki i Finansów związane z zagraniczną polityką handlową i stosunkami z Azją.

Pan Pierre Lévy ukończył studia w Europejskiej Szkole Handlowej (ESCP Europe), w Instytucie Studiów Politycznych w Paryżu. Uzyskał dyplom studiów 3 stopnia (DEA) z zakresu ekonomii na uniwersytecie Paris IX Dauphine. Ukończył ENA (Szkołę Administracji Publicznej), promocja 1983 r.

Jest Kawalerem Legii Honorowej i Oficerem Narodowego Orderu Zasługi.