Kliknij tutaj, aby obejrzeć zdjęcia

Kliknij tutaj, aby pobrać wszystkie zdjęcia (12,3 MB).

Moi Drodzy,

Letnie spotkanie Korporacji, tegoroczny piknik, był ze wszech miar, absolutnie wyjątkowy, na co złożyło sie wiele czynników, przede wszystkim, magiczne, piękne, niepowatarzalne, elektryzujące i energetyzujące cudowną mocą miejsce, jakim są Łazienki Królewskie, ich perła Teatr Stanisławowski oraz Stara Pomarańczarnia i Ogród Różany. Zaczarowani magią miejsca znakomici Goście, Artyści oraz wytworna uczta zwieńczyły dzieło. Tuż po godzinie osiemnastej, 5 czerwca br., Gość Honorowy naszego spotkania Dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Pan Tadeusz Zielniewicz, otworzył nasze spotkanie fantastycznymi opowieściami z historii Łazienek Królewskich, Teatru Stanisławowskiego, jego czarodziejskiej mocy. Teatr, zaprojektowany przez Dominika Merliniego, zbudowany w Wielkiej Oranżerii, jak kiedyś nazywano Starą Pomarańczarnię, w latach 1786–1788, kryje w sobie bogato dekorowane wnętrze, godnie reprezentujące wytworny gust Stanisława Augusta. To zabytek tym cenniejszy, że szczęśliwie ominęły go zniszczenia wojenne i jest obecnie jednym z nielicznych na świecie przykładów autentycznego XVIII-wiecznego teatru dworskiego. Łazienki Królewskie, letnia rezydencja króla Stanisława Augusta, światłego mecenasa kultury i sztuki, to miejsce pełne bogactwa architektonicznego i wybitna realizacja idei oświeceniowych, gdzie wysoka kultura spotyka się ze zjawiskową przyrodą.

Dziękując Dyrektorowi Łazienek Królewskich, za umożliwienie, zorganizowanie, zaszczycenie i duchową strawę oraz za znakomitą działalnośc, za przywrócenie Łazienkom Królewskim rangi, blasku, piękna, życia, radości, magii i czaru, którymi codziennie obdarowują tysiące gości z całego swiata, jednocześnie zapewniliśmy Go, iż jesteśmy już Ambasadorami Łazienek Królewskich i będziemy rozsławiać ich imię w kraju i na całym świecie, by ich perłę, Teatr Stanisławowski uczynić NUMEREM 1, unikatem w skali światowej.

Po opowieściach Gospodarza Łazienek, naszego Gościa Honorowego, rozpoczął się szczególny koncert, ponieważ w wykonaniu artystów - dzieci naszych korporantów. Wystąpili:

Wszyscy artyści zdobyli olbrzymi aplauz i serca publiczności. Szczególne emocje wywołał występ Pauli Katarzyny, która jest dzieckiem autystycznym, zaczęła mówić w wieku 9 lat.

Talent, pasja, determinacja, lata nauki gry na fortepianie i śpiewu sprawiły, iż Paula pięknie śpiewa, a jej interpretacja refleksyjnych, mądrych tekstów przyniosła wszystkim wiele wzruszeń i nadziei.

Talent, pasja, uroda młodość, to również atuty znanego, już częstego gościa naszych spotkań, jakim jest Zespół Pieśni i Tańca SGH, który tym razem w licznym składzie i bogatym repertuarze śpiewno-tanecznym dał wiele radości i tanecznie usposobił naszych Gości, o czym poniżej.

Ten szczególny koncert na długo zapisze się w naszej pamięci.

Po koncercie, Król Stanisław August Poniatowski, nasz Król Staś, zaprosił wszystkich na staropolską ucztę, jak na czas i miejsce przystało, przy obfitości smakowitego jadła i trunków wszelakich. Magia miejsca i Gości sprawiła, iż wszyscy biesiadowali długo, radośnie, gwarząc i smakując pyszności kulinarne i wyborne wina, ku pokrzepieniu ducha i ciała, wspominając z wielkim wzruszeniem i uznaniem wysłuchany właśnie koncert. Wszystko przebiegało w podniosłej i ożywionej atmosferze, spontanicznie, jeden z naszych Kolegów, usiadł do fortepianu, znajdującego się wśród posągów i rzeźb wspaniałej Starej Pomarańczarni i zaczął grać, sławne standardy muzyki rozrywkowej krajowej i światowej, które natychmiast porwały wszystkich obecnych jeszcze gości, rozpoczęły się piękne śpiewy i tańce, a wszystko z elegancją i z atencją jak na miejsce przystało, ku aprobacie i zadowoleniu Zespołu Łazienek Królewskich, czuwającemu nad dostojnym przebiegiem wieczoru, koncertu i przyjęcia.

Według oceny tegoż Zespołu, gości na naszym spotkaniu było bez mała trzystu, a wśród nich jedyny Korporant –Premier Józef Oleksy wraz z Małżonką, Prof. Andrzej Całus, Prof. Wojciech Bieńkowski Prof. Jan Bossak, Prof. Karol Lutkowski, Prof. Jolanta Mazur z Małżonkiem, Prof. SGH Ewa Freyberg, Honorowy Wielki Mistrz Korporacji Bogusław Sosnowski z Małżonką, projektantka Teresa Rosati, Goście z Ambasady Włoskiej. Wielki Mistrz Korporacji, Leszek Hajkowski serdecznie powitał wszystkich Gości, wskazując paralele idei stanisławowskich i korporacyjnych. Ja też tam byłam i też świetnie się bawiłam, za co dziękuję naszej Korporacji i Jej Wielkiemu Twórcy, Bogusiowi, za to, że Ją mamy.

Relacje znakomicie dokumentują załączone zdjęcia, profesjonalnego fotografa oraz naszych korporantów.

Opinie Gości zapisała
EDM