Nasi sponsorzy

Pierwszy Światowy Zjazd Absolwentów
Wydziału Handlu Zagranicznego SGPiS/SGH

Żeby być w zgodzie z prawdą historyczną, należałoby dodać, że przed SGPiS powinna być jeszcze SGSZ (Szkoła Główna Służby Zagranicznej), bowiem to tam, na ul. Wawelskiej powstał Wydział Handlu Zagranicznego, który przeniósł się do SGPiS w Aleje Niepodległości w 1954 roku. Aż trudno uwierzyć, ale na obecny Zjazd przybyło kilkunastu absolwentów z tamtych lat, którzy - jak łatwo policzyć - nie mogą mieć mniej niż po 85 lat. Obok nich przybyli przedstawiciele wszystkich pokoleń absolwentów, czasami z odległych krajów.

Z sentymentem ale uroczyście

Spotkanie miało sentymentalny, ale zarazem uroczysty charakter, w jaki wprowadziło nas odśpiewanie przez Zespół Pieśni i Tańca SGH studenckiego hymnu Gaudeamus (Radujemy się). Witając przybyłych, Prezydent Korporacji Leszek Hajkowski stwierdził, że Jubileusz 25-lecia Korporacji stanowi okazję do podsumowania dokonań i wspominania pięknych chwil przeżywanych wspólnie, a jednocześnie do spojrzenia w przyszłość i nakreślenia nowych inicjatyw, które pozwolą przyciągnąć kolejne pokolenia absolwentów, już nie Wydziału Handlu Zagranicznego, który nie istnieje od 20 lat, zainteresowanych współpracą z SGH i międzynarodową wymianą gospodarczą.

JM Rektor prof. Marek Rocki

pogratulował nam pięknego Jubileuszu i podkreślił, że wśród głównych celów, jakie mu przyświecają, jest wspieranie integracji absolwentów SGH i zachęcanie ich do współpracy z Uczelnią. O dniu dzisiejszym następcy Wydziału, jakim jest Kolegium Gospodarki Światowej, opowiedziała Dziekan Kolegium, prof. Marzenna Weresa. Historię 110-letniej Uczelni i jej budynków ilustrowaną niezwykle ciekawymi zdjęciami opowiedziała dr Barbara Trzcińska.

Nestor naszego Wydziału

Szczególnie wzruszające były wspomnienia nestora Wydziału Handlu Zagranicznego, profesora Andrzeja Całusa, który jest związany z nim „od zawsze”, to znaczy od czasów SGSZ na Wawelskiej, a więc od przeszło 60 lat. „Nie założyłem własnej rodziny – powiedział Profesor - i Wy jesteście moją rodziną”. Jego wystąpienie zostało przyjęte niemilknącą owacją. Jest w tym coś z prawdy, ponieważ profesor Całus spędził z każdym studentem naszego Wydziału co najmniej pół godziny, bo tyle trwał najkrótszy egzamin u niego, a sam przepytywał wszystkich z międzynarodowego prawa prywatnego. Nie stawiał dwój, tylko zapraszał na kolejne spotkanie. W ten sposób poświęcony przez niego czas podwajał się. Czy dzisiejsi studenci potrafią sobie wyobrazić taki system zdawania egzaminów?

Panel dyskusyjny

Ciekawym pomysłem było zorganizowanie panelu dyskusyjnego „Handel Zagraniczny dzisiaj: wyzwania i szanse dla polskich przedsiębiorców” , który prowadził dziennikarz „Rzeczpospolitej”. Czterech doświadczonych managerów po wydziale HZ: Andrzej Szostak, Andrzej Różycki, Irek Sitarski i Marek Felbur wraz z red. Marcinem Piaseckim z Rzeczpospolitej i dyrektorem Tomaszem Salomonem z Ministerstwa Rozwoju zastanawiało się nad tym, jaka jest dzisiaj rola handlu zagranicznego i osób zajmujących się tą dziedziną. Temat ten zasługuje na odrębne omówienie, ale ogólny wniosek jest taki: chociaż świat pędzi do przodu, chociaż zaszły wielkie zmiany, wiele umiejętności zdobytych w czasie studiów na naszym Wydziale jest nadal użyteczne i poszukiwane.

Wieczorna Gala

była kulminacyjnym punktem obchodów Jubileuszu 25.lecia Korporacji HZ. Uczestniczyło w niej ponad 400 osób – zaproszonych Gości z władzami rektorskimi SGH, absolwentów Wydziału i członków Korporacji.

Zgromadzonych powitali prowadzący uroczystość Ewa Dolińska i Krzysztof Strzałkowski. Część oficjalną rozpoczęła emisja filmu przygotowanego specjalnie na 25 lecie – przybliżającego Korporację, jej dokonania i plany na przyszłość. Następnie Prezydent Korporacji, Leszek Hajkowski przypomniał historię Stowarzyszenia i jej pierwszego Prezydenta i patrona – Bogusława Sosnowskiego. Wskazał na konieczność otwarcia się Stowarzyszenia na absolwentów Uczelni, nie związanych z Wydziałem Handlu Zagranicznego – zainteresowanych współpracą z SGH i międzynarodową wymianą gospodarczą. JM Rektor SGH, prof. Marek Rocki nawiązał do czasów, gdy Wydział Handlu Zagranicznego był wizytówką Uczelni, kształcąc liderów polskiej gospodarki. Zachęcił absolwentów do aktywniejszego włączania się w sprawy SGH.

Okolicznościowe medale

Z okazji 25.lecia Korporacji HZ wybite zostały specjalne okolicznościowe medale. Wręczono je zasłużonym emerytowanym profesorom Wydziału, Eufemii Teichmann, Andrzejowi Całusowi, Wojciechowi Morawieckiemu i Klemensowi Białeckiemu; kolejnym Rektorom: prof. Markowi Rockiemu, prof. Tomaszowi Szapiro i prof. Adamowi Budnikowskiemu. Otrzymali je także najbliżsi Bogusława Sosnowskiego: żona Klaudia i syn Bartek, oraz małżonka Józefa Oleksego. Obydwaj zmarli koledzy bardzo dużo znaczyli dla Stowarzyszenia i w ten sposób pragnęliśmy uczcić ich pamięć.

Tradycją spotkań rocznicowych Korporacji jest wręczanie złotych znaczków osobom związanym z Wydziałem, będących ambasadorami Stowarzyszenia, wspierając je w jego codziennej działalności. Z okazji 25.lecia wręczone zostały cztery złote znaczki. Otrzymali je Małgorzata O’Shaughnessy, Lucyna Kwiatek, Krzysztof Kalicki i Andrzej Kratiuk.

Konkurs SGH Professionals

Kolejnym punktem programu było wręczenie nagród laureatom konkursu „Pomysł na Biznes” organizowanego przez SGH Professionals, nową inicjatywę absolwentów Handlu Zagranicznego i młodszego pokolenia absolwentów SGH „bez wydziałowych” z okazji 110 rocznicy powstania Uczelni i XI Zjazdu Absolwentów. Na scenę zostali zaproszeni pomysłodawcy SGH Professionals, Leszek Hajkowski, Kuba Karliński i Zbigniew Wiśniewski, którzy opowiedzieli o Konkursie, w którym udział wzięło 12 nowych przedsięwzięć gospodarczych, uruchomionych przez osoby związane z SGH.

Trzy start-up’y nagrodzone w ramach Konkursu (SiDLY, Press Accreditations, Lacation Based Services) odebrały z rąk Rektora SGH, prof. Marka Rockiego pamiątkowe dyplomy oraz od organizatorów „czek” o wartości 150 tysięcy złotych, do wykorzystania na promocję inicjatywy i laureatów w mediach partnerskich – Grupie Wirtualna Polska i Rzeczpospolitej. Uczestnicy obejrzeli też film prezentujące zwycięskie pomysły.

Koncert Kuby Sienkiewicza i bal do białego rana

Po zakończeniu części oficjalnej zaczęła się część „rozrywkowa”. Wprowadził do niej występ „Elektryczne Gitary Trio” z Kubą Sienkiewiczem i nieśmiertelnymi przebojami. Aula Spadochronowa znów zabrzmiała muzyką. Po Elektrycznych Gitarach scenę we władanie przejął zespół Tango, zapraszając uczestników do tańców, które trwały do białego rana. Wszyscy doskonale się bawili przy dźwiękach polskich i zagranicznych przebojów.

Partnerzy Gali: PKO BP, VISA, Spectra Development, „Wyborowa”, serwująca ciekawe drinki, Philips oświetlający pięknie Aulę Spadochronową, mbank Hipoteczny, Deutsche Bank, Alior Bank, Cushman & Wakefield, Media Markt, oraz firma Kręgliccy, prowadzona przez absolwenta SGH Marcina Kręglickiego, znanego warszawskiego restauratora. Uczestnicy mieli okazję spróbować wielu wykwintnych dań, przygotowanych specjalnie na tę okazję.

Wieczór minął bardzo szybko – nie możemy się doczekać kolejnej rocznicy Korporacji HZ. Oby znów świętowana była w murach naszej Alma Mater.

Galeria Zdjęć

Dwa krótkie filmy Rzeczpospolitej

Ekipa filmowa TV Rzeczpospolitej nakręciła dwa 3-minutowe filmy:

Pierwszy dotyczy panelu dyskusyjnego „Handel Zagraniczny dzisiaj: wyzwania i szanse dla polskich przedsiębiorców”

Drugi pokazuje fragmenty części oficjalnej Wieczornej Gali z komentarzem Rektora Prof. Marka Rockiego

Wywiad Rektora

Rektor SGH prof. M.Rocki udzielił wywiadu Polskiemu Radiu na temat naszego Zjazdu.

Artykuł w "Rzeczpospolitej"

"Rzeczpospolita" zamieściła artykuł zapowiadający nasz Zjazd

Cushman & Wakefield jest wiodącą na świecie firmą świadczącą usługi na rynku nieruchomości komercyjnych. Wspiera klientów w podejmowaniu decyzji wpływających na sposób, w jaki ludzie pracują, robią zakupy i spędzają wolny czas. Dogłębna znajomość rynków lokalnych oraz globalna perspektywa naszych 43 tysięcy pracowników w ponad 60 krajach, a także wykorzystanie unikalnej platformy nowoczesnych rozwiązań, pozwalają inwestorom na optymalizację wartości nieruchomości. Cushman & Wakefield należy do grupy największych firm doradczych na rynku nieruchomości komercyjnych na świecie. Jej przychody są szacowane na 5 mld USD. Do najważniejszych usług świadczonych przez firmę należą pośrednictwo w wynajmie powierzchni, kompleksowe zarządzanie nieruchomościami, obsługa transakcji na rynkach kapitałowych, zarządzanie obiektami (C&W Services), globalna obsługa najemców, zarządzanie inwestycjami i aktywami (DTZ Investors) oraz usługi w zakresie realizacji projektów i inwestycji deweloperskich, reprezentacji najemców, wyceny i doradztwa. Więcej informacji na stronie www.cushmanwakefield.com oraz na Twitterze: @CushWakeCE.